Nie żyje Andrzej Bieniasz. Współzałożyciel zespołu Püdelsi miał 67 lat

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zmarł Andrzej „Pudel” Bieniasz, lider krakowskiej grupy Püdelsi. 67-letni artysta zmagał się z rzadkim chłoniakiem z komórek płaszcza.

„Niestety, żegnaj przyjacielu R.I.P.” – tymi słowami pożegnali muzyka jego koledzy z zespołu. Andrzej „Pudel” Bieniasz był autorem tekstów, gitarzystą i członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV. Informację o śmierci przekazał Jacek Królik za pośrednictwem mediów społecznościowych.

–  Z ogromną przykrością zawiadamiam , że Andrzej Pudel Bieniasz odszedł dziś w nocy. Kompletnie nie wiem co powiedzieć. Za wcześnie, za szybko – poinformował.

Współzałożyciel zespołu Pudelsi od początku grudnia 2020 r. przebywał w szpitalu. Walczył z rzadkim typem nowotworu - chłoniakiem z komórek płaszcza. Pod koniec minionego roku siostra artysty, Iwona Dobrowolska, rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na pokrycie kosztów leczenia.

– Od roku walczy z rzadkim chłoniakiem z komórek płaszcza. Od listopada zeszłego roku przechodził serię chemio- i immunoterapii aż do maja, kiedy po najsilniejszej chemii, przeszedł autoprzeszczep szpiku. Wrócił do domu, gdzie dochodził do siebie – taki wpis pojawił się na stronie zbiórki.

Andrzej Bieniasz urodził się 7 marca 1954 w Krakowie. Jest absolwentem X Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, w latach 1979–1983 studiował na Wydziale Rehabilitacji Ruchowej Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

W 1981 wraz z poetą Piotrem Markiem oraz Andrzejem Potoczkiem założyli zespół Düpą. Przez kilka lat z formacją współpracowali m.in. m.in. Franz Dreadhunter, Artur Hajdasz, Marek Piekarczyk, Vitold Rek czy Jan Pilch.

W 1985, po samobójczej śmierci Piotra Marka, reszta muzyków stworzyła zespół Püdelsi. Muzycy zostali laureatem Festiwalu w Jarocinie w 1986, dzięki czemu mieli możliwość nagrania własnego albumu.

comments powered by Disqus