Nie żyje wybitny poeta Adam Zagajewski

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dziś w Krakowie zmarł Adam Zagajewski. Wybitny polski poeta odszedł w Światowym Dniu Poezji. Miał 75 lat.

Adam Zagajewski od lat był wymieniany jako kandydat do Literackiej Nagrody Nobla. Z Krakowem był związany od lat.

Wybitny poeta, eseista, tłumacz był przedstawicielem pokolenia Nowej Fali, wieloletnim redaktorem „Zeszytów Literackich”, nauczycielem akademickim, laureatem wielu prestiżowych nagród literackich.

Adam Zagajewski urodził się 21 czerwca 1945 roku we Lwowie. Dzieciństwo spędził na Śląsku w Gliwicach, a lata uniwersyteckie w Krakowie, gdzie na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył psychologię i filozofię.

Zagajewski był związany z poetyckim ruchem Nowej Fali. Wraz z Julianem Kornhauserem był współautorem manifestu pokolenia Nowej Fali – książki „Świat nie przedstawiony” (1974). Poeta był członkiem grupy poetyckiej „Teraz”, zyskał sławę czołowego poety swego pokolenia (Pokolenia ‘68). W roku 1972 ukazał się jego pierwszy zbiór poetycki „Komunikat”, a w roku 1975 „Sklepy mięsne”.

W latach 1976 – 1978 poeta był objęty zakazem druku. W 1979 roku wyjechał na roczne stypendium do Berlina Zachodniego, gdzie pozostał do 1981 roku.

W 1982 roku wyjechał do Francji i zamieszkał w Paryżu, gdzie był współzałożycielem i członkiem redakcji „Zeszytów Literackich”.  Opublikował tam m.in. zbiory wierszy: „List. Oda do wielości” (1983), „Płótno” (1990) oraz „Solidarność i samotność” (1986). Pracował także jako visiting professor na Uniwersytecie w Houston (USA).

Powrót do Krakowa

W 2002 roku powrócił do Krakowa i osiedlił się tu na stałe. Kolejne tomiki: „Ziemia ognista” (1994), „Trzej aniołowie” (1998), „Pragnienie” (1999), „Anteny” (2005) ukazały się w kraju, większość wydano w Krakowie. Nie zabrakło w nich tematyki krakowskiej, a zbiór „Powrót” (2003) poświęcony został naszemu miastu w warstwie wspomnieniowej i współczesnej.

Od lat Adam Zagajewski był wymieniany jako kandydat do Literackiej Nagrody Nobla. Jego dzieła zostały przetłumaczone na niemal wszystkie najważniejsze języki świata, w tym m.in. angielski, niemiecki, hebrajski, hiszpański, norweski, serbsko-chorwacki, słowacki, słoweński, szwedzki.

Międzynarodową sławę Zagajewskiego ugruntował przedruk wiersza „Spróbuj opiewać okaleczony świat” w „New York Review of Books” po ataku terrorystycznym 11 września.

News will be here

Aktualności

Pokaż więcej