Niespokojnie w rejonie ul. Księcia Józefa. Mieszkańcy skarżą się na osoby bezdomne, które zakłócają spokój

Do incydentów z udziałem osób bezdomnych dochodzi pomiędzy przystankami Salwator a Przegorzały fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przy ul. Księcia Józefa 52 znajduje się ogrzewalnia dla bezdomnych mężczyzn. Osoby te nie tylko spożywają alkohol na przystankach, ale także zaczepiają najmłodszych pasażerów miejskiej komunikacji. Dzieci boją się same podróżować – przekazuje radna Małgorzata Kot.

Na ostatnim posiedzeniu komisji praworządności dyskutowano na temat poprawy bezpieczeństwa na przystankach autobusowych między Salwatorem a Przegorzałami.

Do radnej Małgorzaty Kot zwrócili się mieszkańcy z informacją, że od jakiegoś czasu pomiędzy wspomnianymi przystankami dochodzi do wielu incydentów i na przystankach, i w autobusach. Rodzice skarżą się, że dzieci są zaczepiane, wyzwane, kierowane są do nich wulgaryzmy, że bezdomni na przystankach spożywają alkohol. – Jest agresja, dzieci się boją wracać same ze szkoły – mówi.

Jakie kroki można podjąć w kierunku ustabilizowania sytuacji? – pyta radna.

Nie tylko Salwator

Małgorzata Kot zwraca uwagę, że nie tylko na wspomnianym terenie dochodzi do ekscesów z udziałem osób bezdomnych. – Również na Plantach, w okolicy filharmonii dochodziło do nieobyczajnych zachowań. Największy problem pozostaje jednak z przejazdami. Teraz są wakacje, więc nie ma to większego znaczenia. Natomiast we wrześniu, kiedy dzieci znowu pójdą do szkoły, problem wróci – przyznaje.

Więcej pieszych patroli, więcej kamer monitoringu

Co można zrobić w kierunku poprawy bezpieczeństwa?

Łukasz Stankiewicz, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie twierdzi, że problem ten został już zasygnalizowany i zidentyfikowany przez funkcjonariuszy.

Jak przypomniał, 22 września ubiegłego roku zostało zorganizowane spotkanie dotyczące funkcjonowania ogrzewalni przy ul. Księcia Józefa, z udziałem przedstawicieli różnych instytucji.

– Podczas spotkania zostały podjęte ustalenia, które wywarły na nas podjęcie działań zmierzających do eliminacji tego zagrożenia. Poprosiłem o sporządzenie analizy, jak wygląda sytuacja z patrolami kierowanymi w ten rejon. Od 1 listopada ubiegłego roku do 29 czerwca w rejonie ogrzewalni przy ul. Księcia Józefa policja podjęła 124 interwencje. Głównie dotyczyły spożywania alkoholu, zaśmiecania, żebractwa. W rejonie ul. Senatorskiej policja podjęła w analogicznym czasie 1161 interwencji dotyczących wykroczeń porządkowych. Przy ul. Kościuszki było 1202 podjęła. Jesteśmy tam, patrolujemy ten rejon – mówi.

Zastępca komendanta policji zadeklarował, że wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, osobiście będzie przyglądał się tematowi. – Ta sprawa będzie pod moim nadzorem. Będę, w zależności od wniosków, w kontakcie z komendantem komisariatu, pod który podlega ten rejon – mówił Stankiewicz. Jak dodał, od września będzie też zwiększona liczba patroli, które będą przemieszczać się autobusami miejskimi i zwracać uwagę na bezpieczeństwo nieletnich.

Z kolei Radosław Gądek ze straży miejskiej również przyznał, że nie jest to sprawa obca dla jego jednostki.

– Zgłoszenia wykazują duże nasycenie osób bezdomnych od Salwatora do następnego przystanku. Będziemy się szykować na okres jesienno-zimowy, ponieważ jak wiadomo w tym rejonie następuje intensyfikacja tych zdarzeń, osób bezdomnych w tym regionie jest coraz więcej i siłą rzeczy zgłoszeń także. Planujemy, poza zwiększeniem monitoringu dyslokować piesze patrole. One jakby bardziej oddziałowują prewencyjnie, nie dopuszczają do pewnych zdarzeń – zauważa.