Nietypowe badania pod Wawelem

fot. Krzysztof Kalinowski

Przygotowujący się do budowy sieci ciepłowniczej na ul. Kanoniczej MPEC wezwał na pomoc specjalistów od badań geofizycznych. Wszystko po to, by podczas inwestycji nie uszkodzić pozostałości zabudowań sprzed wieków.

Inwestycje prowadzone przez MPEC regularnie przynoszą informacje o nowych odkryciach archeologicznych. Miejska spółka w ostatnich latach prowadzi wiele inwestycji w obrębie historycznego centrum, które wciąż kryje pod warstwą ziemi sporo tajemnic.

Tak było w maju na ul. Garbarskiej, gdzie odkryto największy krakowski cmentarz, pochodzący z XV wieku. Zajmował aż 3 ha, a zmarłych chowano na nim przez okres ok. 300 lat. Samo istnienie cmentarza nie było zaskoczeniem, ale nie było pewności, gdzie dokładnie się znajdował i jaka była jego skala. Kolejne miesiące przyniosły następne odkrycia i konieczne było zmodyfikowanie projektu, by ominąć relikty muru dawnego cmentarza.

Odkrycia archeologiczne, poza nową porcją wiedzy, mogą też przynieść spore utrudnienia w prowadzeniu inwestycji. Dobitnym przykładem z ostatniego czasu jest przebudowa ul. Krakowskiej, która utknęła na kilka miesięcy z powodu odkrycia pozostałości m.in. dawnego mostu przy skrzyżowaniu z ul. Dietla.

Badali pod powierzchnią

W tym tygodniu miasto poinformowało o badaniach przeprowadzonych w ramach przygotowań do kolejnej inwestycji związanej z rozbudową sieci ciepłowniczej. Na skrzyżowaniu ulic Kanoniczej i Podzamcze specjaliści z Przedsiębiorstwa Badań Geofizycznych i naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej szukali przy pomocy georadaru pozostałości starej XV-wiecznej Bramy Pobocznej, wyburzonej w 1822 roku.

W ten sposób sprawdzony został teren o powierzchni ok. 200 mkw. Badanie miało wskazać, gdzie dokładnie zlokalizowane są relikty dawnych murów i ile jest takich pozostałości. Na trasie, zgodnie z zachowanymi dokumentami, znajdowała się jedna z głównych bram prowadzących na Wawel – Brama Poboczna.

– Unikalna operacja, na którą wyraził zgodę Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie, umożliwi ciepłownikom z MPEC rozpoznanie możliwości poprowadzenia sieci ciepłowniczej od ulicy Podzamcze, aż do ulicy Kanoniczej, czyli do jednej z najstarszych części Krakowa – tłumaczy MPEC.

W miejscu uszkodzeń

Siedziba urzędu konserwatorskiego to właśnie jeden z obiektów, które dzięki inwestycji mają zostać podłączone do miejskiej sieci. Ale lista jest znacznie dłuższa – to też m.in. m.in. obiekty należące do Archidiecezji Krakowskiej czy budynki rektoratu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

MPEC do położenia rur zamierza wykorzystać miejsca, które w XIX wieku zostały zniszczone podczas układania sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Dzięki temu będzie można zminimalizować szkody spowodowane nowymi wykopami, a równocześnie sprawniej przeprowadzić całą operację.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto