Niezwykły koncert charytatywny na rzecz dzieci z wadami serca i nerek [ZDJĘCIA]

W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbył się X Jubileuszowy charytatywny koncert „Kolędy do Nieba” na rzecz Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej i Kliniki Nefrologii Dziecięcej.

Gościem wydarzenia był Zastępca Szefa KPRP Minister Piotr Ćwik, który wręczył nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczenie państwowe Pani Jolancie Janus – Złoty Krzyż Zasługi, będący uhonorowaniem osiągnięć w działalności społecznej i charytatywnej oraz za wkład w upowszechnianie polskiej kultury.

Projekt „Kolędy do Nieba” zainicjowała przed dziesięcioma laty menadżer kultury Jolanta Janus dla dokończenia zbiórki publicznej przeznaczonej na „Pietę Smoleńską” – dzieło zostało zrealizowane w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Następnie autorka projektu „Kolędy do Nieba” dedykowała go Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Krakowie przy wsparciu Profesora Janusza Skalskiego – kardiochirurga, byłego dyrektora Instytutu Pediatrii UJ CM. Celem przedsięwzięcia jest wspieranie chorych dzieci z wadami serca, nerek i chorobami onkologicznymi.

– Tegoroczne „Kolędy do Nieba” popłynęły na skrzydłach poezji, niesione dźwiękami gitary oraz anielskiego śpiewu najwyższej próby. Znakomita mezzosopranistka Agnieszka Rehlis i fenomenalny gitarzysta Krzysztof Meisinger występowali na scenach całego świata, zyskując sobie nie tylko sympatię widzów, ale także uznanie krytyków. Tym razem zawładnęli sceną Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, na której „Kolędy do Nieba” odbyły się po raz pierwszy – komentuje Beata Fischer, krytyk muzyczny, związana z Fundacją Orfeo.

– Rehlis i Meisinger udowodnili, że można wznieść się na wyżyny sztuki pozostając w zgodzie i harmonii ze swoim artystycznym „ja” i nie starając się za wszelką cenę niczego udowodnić. Zabrzmiały nie tylko kolędy, lecz także pieśni Mieczysława Karłowicza i Manuela de Falli, „Koyunbaba” Carla Domeniconiego oraz, w drugiej części koncertu, utwory z wydanej wspólnie przez artystów płyty „Pieśni Nocą Śpiewane”. Album ten, nominowany do nagrody Fryderyk w 2021 roku, to zbiór pieśni na głos i gitarę, skomponowanych przez współczesnego kompozytora młodego pokolenia, Bartłomieja Marusika, do poezji Bolesława Leśmiana i Leopolda Staffa – podkreśla.

Głównymi Partnerami Wydarzenia było Województwo Małopolskie i Koral Trade, a patronem medialnym – portal LoveKraków.pl