Miasto informuje, że prezydent Jacek Majchrowski zaakceptował wyniki konkursu na stanowisko pełnomocnika ds. polityki równościowej. W wyniku przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego na stanowisku zostanie zatrudniona Nina Gabryś.
„Miasto otwartych bram”
– Kraków będąc jednym z najważniejszych miast w Polsce, potrzebuje włączyć problematykę równości do głównego nurtu polityki miejskiej. W tym celu istotne jest opracowanie strategii na rzecz równouprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji na poziomie lokalnym. Miasto w swoich inicjatywach musi uwzględniać potrzeby mniejszości narażonych na wykluczenie i zainicjować realne działania na rzecz równego traktowania. Będąc osobiście zaangażowana w wiele inicjatyw w tym sektorze na poziomie lokalnym, widzę, jak wielka i pilna jest potrzeba zaadresowania problemów i wyzwań, które stoją przed nami – napisała na swoim Facebooku Nina Gabryś.
Dodała: – Wierzę, że Kraków to miasto otwartych bram i obiecuje zrobić wszystko, by współtworzyć polityki, które sprawią, że każdy mieszkaniec i mieszkanka czuć się będzie tutaj u siebie. Moje zaangażowanie w pracę samorządu od początku było motywowane chęcią zbudowania w Krakowie silnej polityki równościowej. Codzienna niesprawiedliwość i przemoc, która dotyka tak wiele osób w naszym kraju, nie może mieć miejsca. Miasto to wspólnota, solidarna i wrażliwa na krzywdę.
Nina Gabryś od wielu lat współpracuje ze stowarzyszeniami i innymi organizacjami zajmującymi się problematyką równościową. Była współzałożycielką i wiceprezeską Stowarzyszenia „Sto Lat Głosu Kobiet” oraz autorką akcji „Kultura niepodległa kobiet”.
Od listopada 2018 roku pełni funkcję Radnej Miasta Krakowa (z funkcji radnej będzie musiała zrezygnować wobec braku możliwości łączenia tej funkcji z zatrudnieniem w Urzędzie). Jej miejsce w radzie miasta zajmie Bogumiła Drabik.
Nina Gabryś jest przewodniczącą Rady ds. Równego Traktowania. W ramach działań Rady współorganizowała wydarzenia takie jak „Tramwaj praw człowieka”, była współautorką poradnika dla osób podwójnie wykluczonych w pandemii. Była m.in. inicjatorką uchwał o powołaniu kampanii o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet, uchwały o utworzeniu programu profilaktyki raka piersi u młodych kobiet, programu warsztatów z edukacji seksualnej dla młodzieży w krakowskich szkołach.
Podejmowała też działania mające na celu zwiększenie dostępności krakowskich urzędów dla osób niewidzących i niedowidzących oraz na rzecz dostępności przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnością fizyczną a także działania na rzecz cudzoziemców mieszkających w Krakowie w zakresie zwiększenia dostępności krakowskich instytucji kultury i miejskiej komunikacji do ich potrzeb.
Zadania pełnomocniczki
Do zadań pełnomocniczki prezydenta będzie należeć m.in. podejmowanie działań na rzecz promowania równości, równouprawnienia, sprawiedliwości społecznej i powszechnego uczestnictwa w życiu publicznym, kulturalnym, społecznym i gospodarczym, inicjowanie i kreowanie wydarzeń o charakterze lokalnym, jak i międzynarodowym, związanych z problematyką równości i podstawowych praw człowieka czy monitorowanie sytuacji w zakresie przestrzegania podstawowych konstytucyjnych praw człowieka w Krakowie.