Ostrzeżenie dla Krakowa odwołane. Podnosi się poziom Wisły, obniża się na Serafie [Relacja na żywo]

Niż Borys nadciągnął nad Polskę i przyniósł intensywne opady deszczu. Jak wygląda sytuacja w Krakowie i w Małopolsce? Relacjonujemy na żywo.
Artykuł jest aktualizowany.
14:25
07:57
Miasto: Do północy, 14 września spadło około 30 mm deszczu, a do godziny 3:00, 15 września jeszcze około 10 mm.
Na szczęście od godziny 5:29 ostrzeżenie o intensywnych opadach deszczu dla Krakowa zostało odwołane. Niedziela powinna być już spokojniejsza.
07:44

Poziom wody w Serafie się obniżył. O godz. 3 zanotowano 168 cm, znacznie powyżej stanu alarmowego, a pomiar z godz. 7:30 wyniósł 120 cm, co oznacza jedynie przekroczenie stanu ostrzegawczego. Prognoza zakłada dalsze obniżanie się poziomu wody.

Wciąż wysoka jest woda w Potoku Kościelnickim. Stan alarmowy jest przekroczony - o godz. 7:30 wyniósł 221 cm.

Poziom wody Drwinki w rejonie przepustu przy ul. Udzieli nie przekroczył w nocy stanu alarmowego, choć było do niego blisko. Obecnie stan wody jest znacznie poniżej stanu ostrzegawczego.

Podobnie jest w przypadku Sudołu Dominikańskiego w rejonie ul. Rozrywka. Tam najwyższe wskazania, powyżej stanu alarmowego, notowane były ok. godz. 4, ale później woda zaczęła opadać i obecnie jej lustro jest poniżej stanu ostrzegawczego.

Stopniowo podnosi się natomiast poziom Wisły. O godz. 5:30 zanotowano na Bielanach 298 cm. To stan poniżej ostrzegawczego, który ustalony jest na poziomie 370 cm. Prognozy przewidują tylko niewielkie przekroczenie tego stanu.

02:32
19:39
Służby wojewody: Sytuacja na zbiornikach jest stabilna i na bieżąco monitorowana. Wszystkie zbiorniki posiadają pojemności powodziowe większe niż wymagane w instrukcjach gospodarowania wodą na obiektach.
18:57

Wisła w Jawiszowicach (576 cm) oraz Skawinka w Radziszowie (333 cm) przekroczyły stan ostrzegawczy. Do osiągnięcia stanów alarmowych brakuje w przypadku tych rzek kilkudziesięciu centymetrów (54 cm – Jawiszowice, 67 cm – Radziszów). Stany wysokie utrzymują się na 6 stacjach (Balice, Biskupice, Ojców, Pustynia, Rudze, Sucha Beskidzka). Służby wojewody tłumaczą, że przekroczenie stanu alarmowego nie oznacza, że rzeka opuściła koryto.

18:53

Służby wojewody: Od północy strażacy interweniowali 300 razy. Tylko w Krakowie było 156 zgłoszeń. Blisko 70 interwencji podjęła KP PSP Oświęcim, 17 – Wadowice, 13 – Chrzanów. Dotyczą one głównie pompowania i udrażniania przepustów. Strażacy robią wszystko, aby jak najszybciej pomagać mieszkańcom radzić sobie ze skutkami intensywnych opadów.

Po południu bez prądu było ok. 550 odbiorców, w tym blisko 370 – w mieście i gminie Brzeszcze. Awarie są na bieżąco usuwane.

17:31

Miasto: Według prognoz, apogeum intensywnych opadów deszczu może nastąpić w godzinach wieczornych i nocnych. Od jutra sytuacja powinna się normować. Więcej informacji w wypowiedzi wiceprezydenta Stanisława Mazura:

 

 

17:23

MPK: Ruch na ul. Prądnickiej został przywrócony w obu kierunkach. Wszystkie trasy w Krakowie są przejezdne dla tramwajów i autobusów.

16:53
Przewodniczący dzielnicy Prądnik Czerwony o podtopieniach w tej części miasta. Według jego relacji, najbardziej ucierpiały ulice Sadzawki i Seniorów Lotnictwa.

16:51

MPK: Autobusy kursują przez ul. Pradnicką tylko w kierunku Krowodrzy Górki. W przeciwnym kierunku nadal są kierowane na trasy objazdowe.

16:47

Wiceprezydent Stanisław Mazur: Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa przyjmuje zgłoszenia mieszkańców oraz monitoruje sytuację.

 

 

16:44
Aktualna sytuacja w szpitalu Żeromskiego w relacji Pauliny Nawrockiej z radia TOK FM:

15:50
Wykop na budowie nowej linii do Mistrzejowic wypełnił się wodą:

15:37

MPK: Nadal nie ma przejazdu ul. Prądnicką, pod wiaduktami jest zalana droga. To teraz jedyna nieprzejezdna dla komunikacji miejskiej ulica w Krakowie po ulewie.

15:33
15:05
Zalana al. Solidarności:

14:59

Służby wojewody: w związku z ulewą m.in. nad Krakowem przybyło nam interwencji strażackich. W skali województwa to 189 do godz. 13.30 (licząc od północy), zaś w samym Krakowie – 122.

Istotne interwencje strażaków z ostatniego czasu: Szpital im. Żeromskiego w Krakowie, ul. Na Skarpie – woda pojawiła się w pomieszczeniu rozdzielni prądu. Strażacy pomagali naprawić pompę, w którą wyposażony jest budynek. Woda została odpompowana. Brak ewakuacji oraz przerw w funkcjonowaniu budynku.

14:48

MPK: Droga pod wiaduktem przy przystanku Kraków Łobzów przejezdna – autobusy wracają na stałe trasy.

Przejezdne jest już także rondo Mogilskie – tramwaje również wracają tam na stałe trasy.

14:43
14:23
Problemy na al. Kijowskiej, ul. Kocmyrzowskiej i ul. Ciepłowniczej.

14:18
13:51
Woda uniemożliwia przejazd tramwajów na rondzie Mogilskim, od strony ul. Mogilskiej.

13:46

Służby wojewody:bez prądu jest 4340 odbiorców, w tym 4301 w powiecie krakowskim.

13:36

MPK: Tramwaje nie kursują ul. Mogilską przez rondo Mogilskie – zalane tory na rondzie Mogilskim. Linie 4, 5, 9, 10, 52 od ronda Czyżyńskiego kierowane przez al. Pokoju. Cały czas jest przejazd przez rondo Mogilskie z al. Powstania Warszawskiego w kierunku tunelu i w ul. Lubicz.

13:34
Coraz więcej informacji o zalaniach dróg w różnych częściach miasta. Tak wygląda ul. Królowej Jadwigi:

13:15

Opady deszczu się nasilają, miasto informuje o nowych problemach.

 

 

13:11
12:52
MPK: Brak przejazdu pod wiaduktem na ul. Prądnickiej. Linia 120 140 337 kierowana do pętli Krowodrza Górka. Linia 513 kierowana ul. Wrocławską.

Linia nr 513 kierowana przez al. 29 Listopada.

Zalany jest też tunel na ul. Wrocławkiej przy przystanku Kraków Łobzów. Linie 130,144 i 194 kierowane przez rondo Ofiar Katynia oraz ul. Bronowicką i Głowackiego.

11:45
Radny dzielnicy Nowa Huta informuje o sytuacji na Dłubni:

10:37
Informacja o punkcie wydawania worków z piaskiem:

10:36

Na rzekach w Małopolsce nie ma obecnie stanów alarmowych. Stan ostrzegawczy przekroczony jest w Jawiszowicach, a stan wysoki stwierdzono w Radziszowie. Trend rosnący jest obserwowany na 19 stacjach. Pogotowia przeciwpowodziowe wprowadzono w powiecie nowotarskim, Szaflarach, Czarnym Dunajcu i Brzeszczach.

Miasto podaje, że w Krakowie sytuacja na potokach i rzekach jest stabilna. Odnotowano nieznaczne podniesienie stanu wody w potoku Drwinka, gdzie na miejscu stale pracuje PKP, oraz na rzece Serafie. Powstały rozlewiska na skrzyżowaniach ulic Miodowej ze Starowiślną oraz Grzegórzeckiej.

10:32
W wyniku opadów pod samochodem zapadła się jezdnia:

10:32
Strażacy od piątkowego poranka interweniowali w Małopolsce 85 razy (najwięcej KP Kraków – 37, Nowy Sącz – 13, Wieliczka – 8, Wadowice – 6, Oświęcim – 4, Myślenice i Limanowa – 3). Interwencje obejmowały m.in. usuwanie zalegających drzew, konarów i gałęzi z dróg, chodników i rzek, udrażnianie przepustów, wypompowywanie wody z posesji, piwnic, były to też wyjazdy prewencyjne związane z „workowaniem”, zabezpieczaniem wałów rzecznych oraz posesji domów, budynku przedszkolnego, monitorowanie cieków rzecznych.
10:21

Tatrzański Park Narodowy informuje, że na szlakach jest mokro i ślisko, a na odcinkach leśnych występuje dużo błota i kałuże. Niski pułap chmur oraz mgła, znacznie ograniczają widzialność, zwłaszcza powyżej górnej granicy lasu – może prowadzić to do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. W związku z alertami, ostrzegającymi przed intensywnymi opadami, odradzamy wyjścia w góry.

10:21

Nowe ostrzeżenie obowiązuje dla powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, krakowskiego, Krakowa, miechowskiego, proszowickiego, tarnowskiego, Tarnowa i wielickiego. Do poniedziałku przewiduje się sumę opadów na poziomie do 220 mm. Możliwe są burze.

Całe województwo objęte jest ostrzeżeniem hydrologicznym 3. stopnia o wezbraniach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Jest też ostrzeżenie 1. stopnia o silnym wietrze dla całego województwa.