Noc Cracovia Sacra. Koncerty, wystawy i zwiedzanie kościelnych zakamarków

Muzeum Dominikanów fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przed nami Noc Cracovia Sacra. 14 i 15 sierpnia mieszkańcy oraz turyści będą mogli nie tylko zwiedzić wnętrza krakowskich świątyń, ale także wziąć udział w wielu wydarzeniach kulturalnych.

Noc Cracovia Sacra to część cyklu Krakowskie Noce, którego celem jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze, a jednocześnie promocja bogatego dziedzictwa Krakowa.

− To szansa na bezpośrednie spotkanie z krakowską kulturą w wielu odsłonach, nieraz zaskakujących. Podczas tych wydarzeń razem z partnerami wychodzimy, często dosłownie, z naszą ofertą kulturalną bezpośrednio do mieszkańców i gości. Jesteśmy na ulicach, placach miasta, otwieramy szeroko drzwi do teatrów, sal koncertowych, kin studyjnych, a także kościołów czy miejsc związanych z poezją – wyjaśnia Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Sakralne dziedzictwo stolicy Małopolski

W dniach 14-15 sierpnia krakowianie oraz turyści będą mogli zapoznać się z unikatowym dziedzictwem sakralnym Krakowa i jego okolic. Wiele świątyń odsłoni tajemnice, prezentując miejsca bądź dzieła sztuki na co dzień niedostępne dla zwiedzających.

– Noc Cracovia Sacra funkcjonuje na kulturalnej mapie Krakowa od 2008 roku. Jej podstawowym założeniem jest nie tylko umożliwienie mieszkańcom dostępu do świątyń i miejsc kultu, które często nie są w ogóle dostępne lub bardzo rzadko, ale też zorganizowanie w nich dodatkowych wydarzeń kulturalnych – mówi Przemysław Walaszczyk, rzecznik prasowy Centrum Kultury Podgórza, miejskiej instytucji, która kolejny rok z rzędu włącza się w inicjatywę.

W zeszłym roku Nocy Cracovia Sacra towarzyszyło hasło „Wokół krzyża”. Tym razem wydarzenia nawiązywać będą do symboliki roślinnej obecnej w sztuce sakralnej.

W ramach projektu, oprócz zwiedzania najpiękniejszych krakowskich świątyń, odkrywania kościelnych zabytków i dzieł sztuki, organizowane są liczne wystawy, koncerty oraz spektakle.

Muzyka w zabytkowych murach

Centrum Kultury Podgórza zaprasza na trzy koncerty w trzech unikatowych miejscach.

– Pierwszy odbędzie się w poniedziałek, 14 sierpnia, o godz. 19.00, w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wystąpi Orkiestra Kameralna im. św. Krzysztofa Miasta Stołecznego Wilna pod batutą Modestasa Barkauskasa. Warto przypomnieć, że Wilno jest naszym miastem partnerskim, od lat współpracujemy, a owocem tej współpracy jest m.in. wspomniany koncert – zapowiada Przemysław Walaszczyk.

Drugi z koncertów zaplanowano na 15 sierpnia. W kościele Trójcy Przenajświętszej (bonifratrów) o godz. 19:30 zaprezentuje się Zoriana Grzybowska, która wykona ukraińskie pieśni religijne i ballady historyczne. W przerwach między utworami będzie można posłuchać fragmentów modlitw z biblijnej Księgi Judyty, które odczyta Artur Grzybowski. W ogrodzie szpitalnym zaprezentowana zostanie zaś wystawa „Motyw granatu w sztuce chrześcijańskiej”.

Tego samego dnia o godz. 20:00 w klasztorze sióstr bernardynek wystąpi Krakowskie Trio Kameralne, prezentując utwory światowej sławy kompozytorów m.in. Mozarta czy Bacha. Na dziedzińcu zaś będzie można zobaczyć wystawę „Kwiaty we freskach Stanisława Wyspiańskiego” oraz prezentację sukienek Dzieciątka Koletańskiego (furta klasztoru).

Co w innych świątyniach? Uroczysta inauguracja Nocy Cracovia Sacra odbędzie się 14 sierpnia o godz. 15:00 w bazylice paulinów na Skałce. Oprócz wysłuchania koncertu Chóru i Orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego będzie można zwiedzić Panteon oraz wystawę plenerową „Symbolika roślinna w religiach świata”.

Muzyka zabrzmi także w kościele św. Franciszka z Asyżu, opactwie cystersów w Mogile, kościele św. Idziego, klasztorze ss. benedyktynek w Staniątkach, kościele św. Józefa czy kościele Zgromadzenia Księży Misjonarzy na Stradomiu.

Kościelne zakamarki i dzieła sztuki

W programie 16. edycji Nocy Cracovia Sacra nie mogło zabraknąć zwiedzania wnętrz krakowskich świątyń. W ramach wydarzenia będzie można m.in. zobaczyć Muzeum Dominikanów przy ul. Stolarskiej czy zwiedzić klasztor karmelitów na Piasku, gdzie odbędą się także warsztaty druku książki europejskiej i azjatyckiej oraz kaligrafii.

Na spacer po klasztornych zakamarkach i zwiedzanie introligatorni z oryginalnym wyposażeniem zaprosi również opactwo św. Wojciecha w Staniątkach. Na krużgankach zaś będzie można podziwiać ekspozycję „Rośliny w sztuce sakralnej - starodruki, tkaniny”. Pojawi się także plenerowa wystawa dotycząca motywów roślinnych na ornatach staniąteckich.

W poniedziałek, 14 sierpnia, Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły zaprezentuje zabytkowe ornaty z terenów Archidiecezji Krakowskiej, którym towarzyszyć będzie główny motyw zdobień ornamentami roślinnymi. W ramach Nocy Cracovia Sacra dostępne będą także wystawy stałe.

Z kolei odwiedzając Muzeum Katedralne na Wawelu, zwiedzający będą mogli zobaczyć odnowioną kapę z grobu króla Kazimierza Jagiellończyka. Tkanina poddana została konserwacji w latach 2001-2003 przez prof. Helenę Hryszko. Prezentacji obiektu towarzyszyć będzie pokaz slajdów – reportaż z procesu konserwacji.

To tylko niektóre propozycje z bogatej oferty tegorocznej Nocy Cracovia Sacra. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Na niektóre z nich konieczne są bezpłatne wejściówki (do odbioru od 11 sierpnia w punkcie InfoKraków przy ul. św. Jana 2).

Szczegółowy program Nocy Cracovia Sacra dostępny jest na stronie krakowskienoce.pl.