Chmura, która pozwoli na zasięg dla wszystkich uczestników imprezy masowej oraz modulacja, dzięki której można osiągnąć blisko 400mb przepustowości transferu – to najnowsze wynalazki krakowskiego ośrodka Nokii. Oddział rozpoczął również pierwsze badania nad technologią 5G.
Po sprzedaży działu komórkowego do Microsoftu Nokia zaczęła swój kolejny rozdział. Nie posiada w tej chwili żadnego oddziału pracującego bezpośrednio nad telefonami. Firma stworzyła trzy nowe jednostki, z których największą jest Networks, zajmująca się dostarczaniem rozwiązań do infrastruktury sieci komórkowych. Jest ona szczególnie istotna z perspektywy krakowskiego ośrodka, ponieważ pracuje w nim 99% jego pracowników.
– W tej chwili pracujemy nad najnowszymi technologiami związanymi z sieciami komórkowymi. Przede wszystkim to technologia LTE Advaced, rozpoczynamy też prace nad technologiami 5G. Pierwsze projekty badawcze zostały rozpoczęte tutaj w Krakowie. Również na tym polu cały czas Kraków utrzymuje się w czołówce tworzenia technologii – wyjaśnia Krzysztof Persona, dyrektor centrum Nokia w Krakowie.
Wirtualna chmura
Podczas tegorocznego kongresu w Barcelonie, w którym biorą udział najwięksi na świecie producenci dostarczający infrastruktury dla sieci komórkowych, oddział krakowski zaprezentował produkty, nad którymi pracuje. Jednym z nich było pokazanie rozszerzonej technologii LTE Advanced, czyli powiększonej przepustowości transferu. Najbardziej zaawansowana modulacja 256 QAM pozwala na osiągnięcie blisko 400mb przepustowości.
Ciekawym produktem, który nie jest jeszcze oddany do użytku komercyjnego jest Radio Clodus, czyli chmura będąca stacją bazową. Obecnie, aby zwiększyć przepustowość i liczbę urządzeń z których ludzie mogą korzystać w jednym miejscu, operator stawia pełne stacje bazowe. Musi zakupić urządzenie i głowicę radiową, a następnie podłączyć je do sieci. Sama stacja bazowa musi być postawiona na miejscu.
– Docelowym rozwiązaniem jest, żeby cała kontrola stacji bazowych i głowicy przeszła do chmury, a sama głowica stała się nadajnikiem. Następnie będą one sterowanie w wielkim klastrze serwerowym, z którego będzie można sterować nadajnikami. Wirtualne stacje bazowe będą alokowane do konkretnych głowic. Założymy, że mamy 10 stacji bazowych w danym miejscu i jeśli zaczyna się duży ruch np. na stadionie sportowym to ucinamy stacje bazowe z innych obszarów i przenosimy je tam gdzie jest wysokie natężenie odbiorników – wyjaśnia Tomasz Kasowicz z Nokia Kraków.
Ścisła współpraca z uczelniami
Obecnie Nokia Kraków ściśle współpracuje z trzema krakowskimi uczelniami: Uniwersytetem Jagiellońskim, Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Politechniką Krakowską. Dzięki współpracy organizowane sa praktyki oraz staże dla studentów 4. i 5. roku. Na krakowskich uczelniach odbywają się również wykłady i szkolenia, z czego w tym roku już 200 godzin. Pojawiają się już pierwsze prace magisterskie pisane pod nadzorem specjalistów z krakowskiego oddziału.
– Mamy nadzieję, że wkrótce się uda uruchomić laboratorium LTE i będziemy tą współprace zacieśniać. Bardzo nam zależy żeby współpraca dobrze się układała i żebyśmy mogli czerpać obopólnie korzyści. My mamy technologie i specjalistów, a uczelnie studentów, którzy są chętni żeby przygotować się do pracy w takich firmach jak nasza po zakończeniu swojej edukacji – podsumowuje Krzysztof Persona.
Obecnie firma zatrudnia 600 pracowników i od 2011 roku dwukrotnie zwiększyła liczbę stanowisk. Centrum badawczo-rozwojowe Nokii w Krakowie i Wrocławiu są to największe centra R&D w Polsce. Na całym świecie podobnej wielkości centrum Nokii znajduje się jedynie w Chinach.