Nowa Huta wzbogaciła się o kolejną rzeźbę. To nawiązanie do czasów pandemii [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dwie postacie zwrócone do siebie plecami. Na skwerze przed budynkiem Nowohuckiego Centrum Kultury stanęła rzeźba „Dystans” autorstwa Stanisława Bracha.

Dzieło pochodzącego z Gorlic artysty wzbogaciło najmłodszą dzielnicę Krakowa. Rzeźba, którą mieszkańcy miasta i turyści mogą oglądać przed Nowohuckim Centrum Kultury, składa się z dwóch elementów. To odlane z brązu zarysy postaci z pochyloną głową. Nie bez powodu zwrócone są do siebie plecami.

Nawiązanie do pandemii

Dzieło symbolizuje niewidoczne bariery dzielące ludzi, które nasiliły się zwłaszcza w obecnych czasach.

– Niedawno miniona pandemia, izolacja społeczna i strach przed kontaktem tworzą bowiem dodatkowy dystans między ludźmi nie tylko w wymiarze fizycznym, ale także w wymiarze duchowym – tłumaczy Stanisław Brach, autor rzeźby.

Mocno stylizowana, uproszczona postać ludzka towarzyszy artyście od samego początku jego twórczości. Taka sylwetka to unifikacja człowieka, czyli połączenie różnych elementów w jedną całość. Stanisław Brach, rzeźbiąc postaci ludzkie, stara się budować własne wyobrażenie na temat człowieka, pamiętając o tym, że duch jest większą wartością od ciała.

Artysta zdobył wykształcenie na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie pracuje na ASP w Warszawie, gdzie prowadzi Pracownię Ceramiki. W 2014 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk pięknych. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych. Jest także uczestnikiem wielu plenerów i konkursów międzynarodowych.

Rzeźby w Nowej Hucie

Pomnik Stanisława Bracha powstał w ramach działalności związanej z prezentacją dzieł sztuki w przestrzeni publicznej.

– Pojawienie się „Dystansu” pod Nowohuckim Centrum Kultury będzie nawiązaniem do obecnej przed laty tradycji ustawiania rzeźb w nowohuckiej przestrzeni publicznej – głównie na skwerach i podwórkach. Wiele z nich przetrwało jedynie w pamięci mieszkańców dzielnicy oraz na archiwalnych fotografiach – podkreśla Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury.

Niektóre zaś zyskały drugie życie. W tym roku zakończyły się prace renowacyjne czterech pomników wchodzących w skład nowohuckiego szlaku plenerowych rzeźb i instalacji. Odnowione zostały: „Dziewczynka” na osiedlu Na Skarpie, „Ptaki” na osiedlu Willowym, „Małe Organy” na osiedlu Wandy oraz „Spirala kosmiczna” na osiedlu Tysiąclecia.

Zadanie uzyskało dofinansowanie ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023” pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.