Nowy dyrektor Starego Teatru odsłania karty. „Kluczowy jest dialog z zespołem aktorskim”

Nowy dyrektor Starego Teatru w najbliższym czasie powoła nową Radę Artystyczną fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Istotna jest dla mnie komunikacja z zespołem aktorskim, szacunek i słuchanie jego oczekiwań dotyczących przyszłości teatru – mówi Waldemar Raźniak, nowy dyrektor Starego Teatru.

6 października Waldemar Raźniak został oficjalnie powołany przez ministra kultury Piotra Glińskiego na nowego dyrektora Narodowego Starego Teatru. Dzień później oficjalnie objął rządy w instytucji.

Raźniak zastąpił na stanowisku Marka Mikosa, który został odwołany – jak informuje resort kultury – z powodu wyników kontroli (2018 – 2020), podczas której stwierdzono liczne nieprawidłowości organizacyjne oraz pogłębiający się konflikt pomiędzy dyrektorem a zespołem teatru.

(Od)nowa?

Teraz zaczyna się kolejny rozdział narodowej sceny. Nowy dyrektor podkreśla, że pomimo sytuacji epidemiologicznej i obostrzeń związanych z żółtą strefą, Stary Teatr gra dalej i chce zrealizować planowane na ten sezon premiery. To m.in. spektakle „Wiśniowy Sad” w reż. Agnieszki Glińskiej czy „Aktorzy prowincjonalni” w reż. Michała Borczucha.

W minionym tygodniu teatr zdecydował się jednak przenieść planowaną na 10 października premierę spektaklu „Jeńczyna” w reż. Moniki Strzępki na grudzień.

– W związku z sytuacją epidemiologiczną musimy mieć przygotowane różne scenariusze – zaznaczał Waldemar Raźniak podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Dialog z aktorami

Raźniak zaprezentował program na najbliższe lata swoich rządów. Istotną rolą jest w nim dialog z zespołem artystycznym teatru.

– To komunikacja, szacunek i słuchanie oczekiwań zespołu dotyczących przyszłości teatru i planów repertuarowych, które będzie miała Rada Artystyczna. Najważniejsza była dla mnie akceptacja zespołu, jeszcze zanim nastąpiła moja nominacja.  Zdecydowałem się ją przyjąć dopiero po pozytywnej opinii  – zaznacza Waldemar Raźniak.

Warto podkreślić, że w związku z odwołaniem Marka Mikosa rozwiązaniu uległa Rada Artystyczna. Nowy dyrektor zapewnia, że powoła ją niebawem.

– Rada będzie się składała się z członków zespołu aktorskiego. Powołamy ją wspólnie, podczas jednego z najbliższych spotkań. Przedmiotem rozmów będzie również kwestia powołania dyrektora do spraw artystycznych – również z grona aktorów. Ten temat też chciałbym poruszyć, ale nie chcę w tej kwestii naciskać – mówi nowy dyrektor.

Ponad granicami

Waldemar Raźniak kładzie również nacisk na rozwój współpracy zagranicznej. Przyznaje jednak, że w związku z pandemią ten punkt trzeba przesunąć w czasie.

Zdradził jednak, kogo widziałby na narodowej scenie. To m.in. Jurij Butusow, Irina Brook, Dimitris Papaioannou, Stefan Pucher, Katie Mitchell czy Susanne Kennedy. W programie działalności Starego Teatru na lata 2020 – 2024 podkreśla, że tutaj wiele zależy od finansowych możliwości teatru i negocjacji z artystami.

comments powered by Disqus