Nowy pawilon dla szympansów i makaków w zoo

Ogród zoologiczny w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Mieszkańcy krakowskiego zoo będą mieć nowy pawilon. Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił przetarg na budowę pawilonu dla szympansów i makaków japońskich z wybiegami zewnętrznymi.

Zadaniem zwycięskiej firmy będzie realizacja kilku elementów. Na początek planowane jest wyburzenie istniejącego parterowego pawilonu z wybiegami zewnętrznymi dla dużych kotów. Przy okazji ma zostać zdemontowana i zabezpieczona mozaika i dekoracja ceramiczna, objęta ochroną konserwatorską.

Następnie przebudowane i zmodernizowane mają zostać instalacje. W kolejnym etapie powstanie pawilon z przeznaczeniem dla szympansów i makaków japońskich o dwóch kondygnacjach naziemnych wraz z instalacjami wewnętrznymi oraz z wybiegami zewnętrznymi. Wybiegi mają być zabezpieczone stalową siatką.

– W ramach zadania przewiduje się też przebudowę i adaptację istniejącego układu komunikacji pieszej, zagospodarowanie terenu oraz zieleńców wraz z wymaganą niwelacją terenu, budowę muru oporowego, a także fragmentu ogrodzenia, na którym zamontowana zostanie zabytkowa mozaika. Do nowych pomieszczeń krakowskiego zoo maja zostać dostarczone urządzenia, maszyny i instalacje służące opiece nad zwierzętami – informuje miasto.

Na realizację całego zadania wybrany w przetargu wykonawca będzie miał dwa lata od momentu podpisania umowy.

Prawie jak w środowisku naturalnym

Obserwacja szympansów przebywających na wybiegu zewnętrznym będzie możliwa latem z wnętrza budynku z poziomu obudowanego panelami szklanymi tarasu na pierwszym piętrze. Z kolei zimą będą mogły być oglądane podczas przebywania na wybiegu wewnętrznym, zarówno z poziomu parteru i pierwszego piętra. Wybieg wewnętrzny będzie miał dużo światła dziennego, dzięki zastosowaniu świetlika dachowego.

Makaki japońskie, które spędzają cały rok na zewnątrz, będą miały do dyspozycji specjalnie przygotowaną dla nich sadzawkę z podgrzewaną wodą. Ich obserwacja będzie możliwa w porze letniej i zimowej także z wnętrza budynku, gdzie w rejonie schodów wyodrębniono specjalną strefę dla zwierzających.

Przestrzenie wewnętrznie i zewnętrzne będą tak zaaranżowane, by z jednej strony dać zwiedzającym złudzenie przebywania w otoczeniu zwierząt, a z drugiej zaś, by zapewnić szympansom i makakom miejsce do bytowania podobne do naturalnego.

comments powered by Disqus