Nowy tramwaj na krakowskich torach

Wnętrze tramwaju Lajkonik fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Firma Stadler rozpoczęła w Krakowie jazdy próbne nowego, innowacyjnego tramwaju Tina – poinformowała LoveKraków.pl przedstawicielka szwajcarskiej spółki.

Nowy pojazd to zmodyfikowana wersja tramwaju Tango Lajkonik. – Testy są prowadzone we współpracy z MPK - doświadczonym, zaawansowanym technicznie i jednym z wiodących przewoźników miejskich w Europie – mówi Marta Jarosińska, dyrektorka w firmie Stadler.

Dodaje, że nowa wersja tramwaju Lajkonik będzie kursować w regularnym ruchu przez rok. Na razie jazdy testowe odbywają się bez udziału pasażerów.

Stadler na stałe zagościł w Krakowie

Firma Stadler, w ramach podstawowego zamówienia, dostarczyła do Krakowa 35 tramwajów Lajkonik. Jednak zarząd MPK zdecydował się na skorzystanie z opcji kupna kolejnych 15 pojazdów, których dostawa powinna zakończyć się w najbliższych kilku miesiącach.

To nie jedyny przetarg, który wygrała spółka Stadler. W kwietniu zeszłego roku krakowskie MPK podpisało umowę ramową, która daje możliwość dostawy do Krakowa nawet 60 nowych tramwajów. Pewne jest, że MPK zakupi 35 pojazdów za kwotę 293 milionów złotych.

Podpisanie umowy na dostawę 35 tramwajów (2018 r.)
Podpisanie umowy na dostawę 35 tramwajów (2018 r.)

Przez najbliższe cztery lata MPK będzie miało możliwość skorzystania z opcji zakupienia pozostałych 25 tramwajów. Uzależnione jest to od pozyskania dofinansowania zewnętrznego, np. ze środków europejskich.

– Ten zakup pozwoli nam na wycofanie kolejnych wysokopodłogowych wagonów – mówił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. – Jestem pewny, że nasze nowoczesne i komfortowe tramwaje będą dobrze służyły pasażerom w Krakowie i pozwolą naszemu klientowi z sukcesem realizować działalność przewozową – podkreślał Tomasz Prejs, prezes zarządu Stadler Polska.

Aktualności

Pokaż więcej