Obchody 105. rocznicy wyzwolenia spod władzy zaborczej. Sprawdź co w programie

fot. Zbigniew Siwek

31 października 1918 roku Kraków jako pierwsze z dużych polskich miast odzyskał niepodległość. Z tej okazji w dniach 27-31 października odbędą się uroczystości upamiętniające 105. rocznicę tego wydarzenia.

Co w programie?

W piątek, 27 października o godz. 11.00 na stadionie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków „Zachód”, przy pl. Na Groblach 23, odbędzie się bieg sztafetowy reprezentacji krakowskich liceów o szablę kpt. Antoniego Stawarza. W reprezentacji każdego z liceów weźmie udział sztafeta w składzie dwóch dziewcząt i dwóch chłopców. Każdy z uczestników sztafety ma do pokonania dwa okrążenia bieżni (2x300 m). Najlepsza drużyna otrzyma główne trofeum – szablę Antoniego Stawarza oraz nagrody indywidualne, ufundowane przez Prezydenta Miasta Krakowa i medale ufundowane przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków „Zachód”. Drużyny, które zajmą drugie i trzecie miejsce otrzymają pamiątkowe puchary i medale.

W poniedziałek, 30 października, o godz. 10.45, przed Urzędem Miasta Krakowa w Rynku Podgórskim 1 zostaną złożone kwiaty pod tablicą poświęconą Legionistom Podgórskim poległym za ojczyznę. O godz. 11.00 kwiaty zostaną złożone także przy pomniku na pl. Niepodległości w Podgórzu upamiętniającym bohaterski czyn zbrojny naszych rodaków walczących o wolną i niepodległą Polskę, następnie odbędzie się ślubowanie strażników miejskich.

Na grobie kpt. Antoniego Stawarza na cmentarzu Rakowickim złożone zostaną kwiaty i zapłonie znicz „Kraków pamięta”.

We wtorek, 31 października w południe przedstawiciele władz miasta, Rady Miasta Krakowa oraz Rad Dzielnic I i XIII złożą kwiaty pod tablicą na wieży Ratuszowej w Rynku Głównym.

W dniach 30-31 października Kraków zostanie udekorowany biało-niebieskimi flagami. Flagi pojawią się na budynkach Urzędu Miasta Krakowa i miejskich jednostek organizacyjnych.

Na ulice Krakowa wyjedzie tabor komunikacji zbiorowej udekorowany flagami miejskimi. Podświetlone w barwach biało-niebieskich zostaną po zmroku: kładka im. Bernatka i estakada Lipska-Wielicka.