Koncert, warsztaty dla dzieci i spektakl. Tak Opera Krakowska zainauguruje nowy sezon

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Opera Krakowska zaprasza na uroczystą inaugurację 70. sezonu artystycznego. Na scenie zabrzmią najpiękniejsze arie z oper i operetek, a najmłodsi będą mogli wziąć udział w kreatywnych warsztatach.

W weekend, 14 i 15 października, Opera Krakowska oficjalnie rozpocznie nowy sezon. W sobotę wieczorem odbędzie się specjalny koncert z udziałem znanych solistek i solistów, stanowiący zapowiedź tego, co będzie się działo na scenie przy ul. Lubicz w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Operowe przeboje wszech czasów

– Koncert inauguracyjny to głównie przepiękne arie, duety, ale najpiękniejsze jest to, że możemy pokazać cały koloryt naszego repertuaru, którym będziemy się w tym sezonie dzielić – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej Piotr Sułkowski, dyrektor Opery Krakowskiej.

W trakcie koncertu zabrzmią najsłynniejsze utwory z oper i operetek m.in. uwertura z „Nabucco”, aria Miecznika „Kto z mych dziewek serce której” ze „Strasznego dworu”, aria Nemorina „Una furtiva lagrima” z „Napoju miłosnego”, duet Hrabiego i Zuzanny „Crudel! perche finora” z „Wesela Figara” czy aria Rusałki „Mesicku na nebi hlubokem” Antonina Dvoraka.

Na scenie zaprezentują się Maritina Tampakopoulos (sopran), Iwona Socha (sopran), Jarosław Bielecki (tenor), Adam Szerszeń (baryton) oraz Szymon Komasa (baryton). Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra i Chór Opery Krakowskiej pod kierownictwem Piotra Sułkowskiego.

Dla dużych i małych melomanów

W niedzielę sporo atrakcji czekać będzie na młodszą część widowni. Wraz z inauguracją nowego sezonu artystycznego Opera Krakowska postanowiła zaprezentować ofertę edukacyjną skierowaną do dzieci i młodzieży.

– Chcieliśmy poszerzyć grupę odbiorców, która będzie przychodziła do Opery Krakowskiej. Ważnym elementem naszej troski było to, żeby projekty były ze sobą spójne. Żeby młody widz nie tylko przychodził i się u nas bawił, ale także kształcił i razem z nami dorastał, by w dorosłym życiu mógł przyjść jako świadomy odbiorca – wyjaśniła Katarzyna Mateja, kierownik Działu Rozwoju Opery Krakowskiej.

W godz. 12:00-15:00 na młodych melomanów czekać będzie wydarzenie obejmujące m.in. warsztaty „Duszek w Operze” (dla dzieci w wieku przedszkolnym), wspólne muzykowanie „Zaśpiewaj z Chórem Dziecięcym Opery Krakowskiej!”, warsztaty taneczne „Zatańcz ze Studiem Baletowym Opery Krakowskiej!” oraz mini-warsztaty z piosenką musicalową. Koszt udziału to 10 zł.

Wydarzenie zwieńczy spektakl edukacyjny „Profesor Wiolinek i Smok Bemolus”, w trakcie którego widzowie wspólnie z bohaterami będą mogli poznać zakamarki świata muzyki i dowiedzieć się wielu ciekawostek o operze, instrumentach czy kompozytorach. Przedstawienie rozpocznie się o godz. 16:00 (obowiązują dodatkowe bilety).

Co w repertuarze?

W nowym sezonie artystycznym nie zabraknie takich oper jak „Cyganeria” Pucciniego z gościnnym udziałem m.in. Adriany Ferfeckiej, Piotra Buszewskiego, Andrzeja Lamperta i Aleksandry Orłowskiej, „Wesele Figara”, „Turandot”, „Tosca”, „Carmen”, „Traviata” czy „Straszny dwór”.

W grudniu Opera Krakowska zaprosi na musical „Kopernik”, balet „Dziadek do orzechów” oraz operę „Madama Butterfly” z Iwoną Sochą w partii Cio-Cio-San. Tradycyjnie odbędzie się również Operowy Jarmark Świąteczny oraz koncert sylwestrowy.

Nowym tytułem na afiszu będzie w tym roku „Loteria na mężów, czyli Narzeczony nr 69” – jedyna operetka Karola Szymanowskiego. Sztukę reżyseruje Marcin Sławiński, a kierownictwo muzyczne objął Piotr Sułkowski. Premiera już 17 listopada.

W lutym zaplanowano premierę baletową „Igraszki miłosne Carmen” w reżyserii i choreografii Jacka Tyskiego. Z kolei w marcu na deskach Opery Krakowskiej publiczność będzie mogła zobaczyć „Nabucco” Giuseppe Verdiego. Akcja czteroaktowej opery włoskiego kompozytora odbywa się w Jerozolimie i Babilonie około roku 587 p.n.e.