Zakończyła się konserwacja 11 obrazów stanowiących stałe wyposażenie wnętrz klasztoru franciszkanów. Dzięki renowacji dzieła sztuki sakralnej odzyskały dawny blask.
W ramach trzyletniego projektu, finansowanego głównie przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, konserwacji miało zostać poddanych 21 obrazów, znajdujących się w klasztorze franciszkanów.
– Po konserwacji technicznej okazało się, że są podwójne feretrony, więc prace zostały rozszerzone, aby można było je również poddać konserwacji i renowacji. Na dzień dzisiejszy zamykamy prace na rok 2023. Odnowionych zostało 11 obrazów różnej wielkości i różnego stanu zachowania. W większości ten stan zachowania był bardzo marny – mówi o. Łukasz Brachaczek, nadzorujący prace pełnomocnik klasztoru.
Druga część dzieł przejdzie konserwację w przyszłym roku.
Od XVII do XX wieku
Projekt zakłada renowację obrazów stanowiących stałe wyposażenie wnętrz klasztoru franciszkanów. Wśród nich są m.in. „Aniołowie u Abrahama”, „Pokłon Trzech Króli”, „Ofiarowanie Jezusa w Świątyni”, „Chrystus z Maryją i Świętymi”, „Wileńska Matka Boska Bolesna”, „Św. Hieronim”, „Cud św. Józefa z Kupertynu”, „Chwała św. Andrzeja Boboli”, „Śluby św. Franciszka” (feretron), „Chrystus Pasterz” czy „Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie”.
– Różna jest technika wykonywania, różna technologia i różna tematyka. W przeważającej większości religijna, ale związana z konkretnymi postaciami czy sytuacjami związanymi z jakimś okresem religijnym czy wydarzeniem – wyjaśnia o. Łukasz Brachaczek. – Po ostatecznym zabezpieczeniu obrazy zostaną umieszczone w klasztorze już na stałe – dodaje franciszkanin.
Najstarsze z dzieł pochodzą z XVII wieku. Przykładem jest poddany w tym roku konserwacji obraz o tematyce pasyjnej przedstawiający Chrystusa przy słupie. Do kwietnia 1946 roku znajdował się on w klasztorze franciszkanów we Lwowie i stanowił część feretronu. Na jego odwrotnej stronie znalazł się XIX-wieczny obraz Matki Boskiej Wileńskiej.
Ciąg dalszy remontu
Renowacja obrazów to niejedyny projekt finansowany przez SKOZK dotyczący klasztoru i bazyliki franciszkanów. W listopadzie ubiegłego roku zakończyła się m.in. konserwacja prezbiterium i transeptu z polichromiami Stanisława Wyspiańskiego. Prace wyniosły ok. 3,5 mln zł, a dawny blask odzyskało 60 procent świątyni.
Obecnie realizowany jest projekt zakładający kompleksową konserwację nawy głównej bazyliki. Wykonanie wszystkich prac zaplanowano na lata 2023-2025.
Remont obejmuje renowację dekoracji malarskiej Tadeusza Popiela, konserwację ołtarzy bocznych, konfesjonałów, epitafiów, uzupełniające badania stratygraficzne, badania historyczne, badania stopnia zasolenia tynków, konserwację detalu kamiennego oraz elementów metalowych i drewnianych wyposażenia świątyni.