Od dziś zmiany w funkcjonowaniu sklepów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Oprócz możliwości poruszania się na zewnątrz wraz z 20 kwietnia pojawiły się nowe regulacje dotyczące działalności w sklepach, na targach i na poczcie. Pamiętajmy, że wyjście z mieszkania wiąże się z obowiązkiem zasłonięca ust i nosa (wyjątkiem jest las).

Do sklepów, których powierzchnia usługowa jest mniejsza niż 100 mkw., może wejść czterech klientów na jedną kasę. Każda dodatkowa kasa pozwala na wejście czterech kolejnych osób.

W placówkach handlowych większych niż 100 mkw. stosuje się inny przelicznik. Tam może przebywać jedna osoba na 15 mkw. Jeśli więc sklep ma powierzchnie 300 mkw., to może wejść do niego 20 klientów. W przypadku 3 tys. mkw. – 200.

Duże sklepy budowalne nadal będą nieczynne w weekendy.

Wciąż obowiązują godziny dla seniorów, tyle tylko że w dni powszednie. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 12 w sklepach mogą przebywać jedynie osoby powyżej 65. roku życia. Stacje benzynowe zostały wyłączone z tej zasady.

Targi i poczta

Jak informują strony rządowe, na terenie targowiska może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba punktów handlowych pomnożona przez cztery. „Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 80 klientów. Nie wliczamy w tę liczbę obsługi stoisk”.

Na poczcie może przebywać tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez dwa.

 

comments powered by Disqus