Od poniedziałku utrudnienia na al. Solidarności. Miasto rusza z konsultacjami

fot. GDDKiA

GDDKiA zapowiedziała na przyszły tydzień zmiany w ruchu na al. Solidarności. Na razie nie chodzi o żadne większe roboty, a o budowę wyjazdu dla pojazdów budowy. Tymczasem ZDMK ogłosił start konsultacji w sprawie przebudowy.

Organizacja ruchu ma się zmienić w poniedziałek od godziny 8, na jezdni w stronę kombinatu. – Zamykamy prawy pas ruchu od ul. Wańkowicza do ul. Ujastek Mogilski. Samochody będą mogły jeździć tylko lewym pasem, będzie obowiązywać ograniczenie prędkości do 50 km/h. Wprowadzony też zostanie zakaz ruchu rowerów na tym odcinku – zapowiada Kacper Michna z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zgodnie z zapowiedziami, taka zmiana potrwa około tygodnia.

Inwestycja postępuje

Większych zmian w ruchu na al. Solidarności nie da się w przyszłości uniknąć, ponieważ nowohucka aleja krzyżuje się z budowanym odcinkiem drogi ekspresowej. Trasa S7 będzie przebiegać dołem, pod wiaduktem w ciągu al. Solidarności. GDDKiA będzie musiała w tym miejscu przebudować też na fragmencie linię tramwajową:

Na razie nie ma jeszcze o tym mowy. Torowisko na al. Solidarności jest potrzebne, by zapewnić dojazd do nowohuckiej zajezdni i do Wzgórz Krzesławickich – choć w tym drugim przypadku od lipca pasażerów czekają spore zmiany. Pisaliśmy o tym szerzej tutaj:

Ruszają konsultacje

Z pracami przy budowie S7 swoją inwestycję miał koordynować Zarząd Dróg Miasta Krakowa, który planuje remont al. Solidarności na odcinku do ul. Bulwarowej. Sprawa się jednak przesunęła w czasie, ze względu na wciąż spore kontrowersje wokół formy, w jakiej ma zostać przebudowana al. Solidarności. Pozostawienie dwóch pasów ruchu na wprost oznacza radykalne zmniejszenie liczby miejsc parkingowych, z kolei zmniejszenie liczby pasów do jednego budzi sprzeciw części mieszkańców. Wiadomo natomiast, że nie ma możliwości pozostawienia po remoncie stanu obecnego, w którym – w praktyce – duża część samochodów jest parkowana niezgodnie z przepisami (bez zachowania odległości od pasów czy skrzyżowań lub z naruszeniem zieleńców).

W lutym rada dzielnicy Nowa Huta zawnioskowała o rozpisanie nowych konsultacji społecznych w tej sprawie. W piątek Zarząd Dróg Miasta Krakowa ogłosił szczegóły. Konsultacje rozpoczną się 23 czerwca, a zakończą 14 lipca. Zorganizowane zostaną dwa spotkania dla mieszkańców: jedno w formie stacjonarnej, jedno w formule online. Przewidziane jest też badanie opinii mieszkańców dotyczące użytkowania al. Solidarności. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta