Od poniedziałku zmiany na Puszkarskiej i Sławka. Deweloper rozbuduje skrzyżowanie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ponad pół roku potrwa przebudowa skrzyżowania ulic Puszkarskiej i Sławka. Prace rozpoczynają się w poniedziałek 8 lutego i przyniosą duże zmiany w tym miejscu.

Powodem przebudowy skrzyżowania jest duża inwestycja mieszkaniowa w najbliższym sąsiedztwie. Dlatego też to deweloper, a nie miasto finansuje prace, zgodnie z podpisaną umową.

Będzie szerzej

Przebudowany zostanie ok. 300-metrowy odcinek ul. Walerego Sławka i ok. 100-metrowy odcinek ul. Puszkarskiej. Na ul. Sławka zmieni się układ pasów. Zarówno kierowcy jadący od ul. Kamieńskiego, jak jadący w przeciwnym kierunku będą mieć do dyspozycji jeden pas do jazdy na wprost i jeden do skrętu w ul. Puszkarską.

Z kolei końcowy odcinek ulicy Puszkarskiej zostanie przebudowany w taki sposób, że trzy pasy ruchu będą przebiegać obok siebie, a dotychczasowy, oddzielony wylot skrzyżowania przed siedzibą ZIS i straży miejskiej zostanie zaślepiony. Będzie pełnił tylko funkcję parkingu, a wjazd w to miejsce będzie możliwy tylko od ul. Puszkarskiej, a nie – jak obecnie – od ul. Sławka.

Pasy ruchu będą szerokie, ponieważ projektanci musieli uwzględnić bezproblemowy przejazd autobusów do pobliskiej zajezdni.

Chodniki i ścieżka

Piesi będą mieć do dyspozycji przejścia po każdej stronie skrzyżowania, z azylami. Przebudowane zostaną chodniki – będą wykonane z niefazowanej kostki i będą mieć przynajmniej po 2 m szerokości. Przystanki autobusowe w obydwu kierunkach będą zlokalizowane za skrzyżowaniem, z wyznaczonymi zatokami.

Na ulicy Puszkarskiej droga dla rowerów, przebiegająca pomiędzy jezdnią a wspomnianym wyżej parkingiem, zostanie połączona z istniejącą infrastrukturą. Natomiast na ul. Sławka powstanie nowy fragment drogi dla rowerów – rowerzyści zjadą na niego z jezdni, przed skrzyżowaniem, po czym będą musieli zjechać ponownie na jezdnię na końcu przebudowywanego odcinka.

Utrudnienia

Zarząd Dróg Miasta Krakowa poinformował niedawno o pierwszych utrudnieniach związanych z rozpoczęciem prac. Najpierw, od poniedziałku 8 lutego zlikwidowana zostanie wyspa i krawężniki na wysokości wjazdu do zajezdni MPK. Nie będzie możliwości parkowania. Ruch pieszych będzie odbywał się pomiędzy wygrodzeniami. Wykonawca zajmie się wtedy również wycinką zieleni i rozpocznie prace przy przebudowie podziemnych instalacji.

Od środy 10 lutego utrudnienia będą już bardziej uciążliwe. Rozpocznie się rozbiórka nawierzchni, budowa sieci kanalizacyjnej i układu drogowego na ul. Puszkarskiej. Ten etap potrwa około dwóch miesięcy.

Zamknięty zostanie fragment ul. Puszkarskiej od skrzyżowania z ul. Sławka do ul. Gminnej, nie będzie możliwości wjazdu i wyjazdu z ul. Gminnej w Puszkarską. Przejezdność na linii Puszkarska – Walerego Sławka zostanie utrzymana w obydwu kierunkach, ponieważ ruch samochodowy prowadzony będzie pasem przed siedzibą straży miejskiej. Będzie to oznaczało brak możliwości parkowania. Objazd do ul. Gminnej i Puszkarskiej zostanie wyznaczony ulicami Klonowica i Heila. Ruch pieszych będzie natomiast prowadzony tymczasowymi ścieżkami. 10 lutego przystanek autobusowy z ul. Puszkarskiej zostanie przeniesiony na ul. Walerego Sławka (w kierunku ul. Malborskiej).

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie
comments powered by Disqus