Ostatnie dni na oddanie głosu. Masz czas tylko do soboty

Kończy się dwutygodniowy okres głosowania w Budżecie Obywatelskim. Kto jeszcze nie wskazał wybranych przez siebie projektów, może to zrobić tylko do soboty. Najłatwiej jest zagłosować przez internet, ale są też inne możliwości.

Głosowanie trwa od 16 do 30 czerwca. Plan miasta był taki, by je wydłużyć i przesunąć na czas po wakacjach, co miało zwiększyć frekwencję. Zamieszanie przy okazji zmian w statutach dzielnic (w których zapisane są terminy głosowań) uniemożliwiło taki zabieg.

Jak podaje Mateusz Płoskonka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych, do tej pory frekwencja jest podobna do tej, jaką na tym samym etapie głosowania notowano rok temu.

Przez internet zagłosowało jak dotąd ponad 12,5 tysiąca mieszkańców. Głosy złożone w formie papierowej są systematycznie liczone, ale ich szacunkowa liczba to ok. 6 tysięcy. – Przy bardzo ostrożnym szacunku liczbę wszystkich złożonych głosów szacujemy na 18,5 tysiąca osób. To prawie identyczny poziom, jaki mieliśmy na tym samym etapie ubiegłorocznej edycji – ocenia Płoskonka. Ostateczne informacje będą znane na początku przyszłego tygodnia.

Na pikniku

Głosowanie w formie papierowej, oprócz ok. 100 punktów w urzędach, siedzibach dzielnic czy bibliotekach, ułatwiają mobilne punkty do głosowania i stoiska otwierane podczas różnych miejskich wydarzeń. Będą one pracować praktycznie do samego końca. Stoisko pojawi się w sobotę na pikniku Zarządu Zieleni Miejskiej w parku Bednarskiego oraz w parku Kościuszki, podczas pikniku Dzielnicy IV Prądnik Biały. Dziś natomiast (czwartek, 28 czerwca), w godzinach 19.00-21.30 można będzie zagłosować w Spółdzielni Ogniwo przy ul. Paulińskiej 28.

Mobilne punkty do głosowania pojawiają się teraz w najbardziej uczęszczanych punktach. W czwartek do godziny 18.00 samochód Budżetu Obywatelskiego ustawiony będzie przy pętli Krowodrza Górka, a w piątek na ulicy Szewskiej (od godz. 8.00 do 12.00, od strony Teatru Bagatela) i w rejonie przystanku Muzeum Narodowe (od godz. 14.00 do 18.00).

Na ostatni dzwonek

Jak mówi przedstawiciel urzędu, w każdej z edycji najwięcej głosów spływało w ciągu ostatnich trzech dni. Stąd mobilizacja, by wykorzystać pozostały jeszcze czas i zachęcić krakowian do oddania głosu. Biorąc pod uwagę pogodę, najłatwiej to zrobić po prostu przez internet, pod TYM LINKIEM. Co istotne, nie trzeba być zameldowanym – wystarczy po prostu być mieszkańcem Krakowa i mieć ukończone 16 lat.