Ostry sprzeciw mieszkańców w sprawie masztu telekomunikacyjnego

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Mieszkańcy bloku przy ul. Bosaków 5 nie zgadzają się na zamontowanie na dachu budynku masztu telekomunikacyjnego. Przekonują, że przez to m.in. nie będą mogli skorzystać z fotowoltaiki.

Nowy maszt chce w tym rejonie miasta postawić operator sieci Play, by polepszyć zasięg i szybkość Internetu. Mieszkańcy budynku, w którym ma zostać zamontowana infrastruktura, mocno się tym planom sprzeciwiają, twierdząc, że z siecią telefoniczną jest tam wszystko w porządku.

– Dodatkowo na wskazanym przez inwestora terenie są już wybudowane maszty telekomunikacyjne, np. na dachach Uniwersytetu Rolniczego przy al. 29 Listopada czy na dachu budynku przy ul. Brogi – przypominają mieszkańcy.

To nie jedyny argument przeciwko. – Nie możemy zamykać sobie tej możliwości przez zabudowanie dachu konstrukcją, która uniemożliwi nam racjonalne gospodarowanie naszą nieruchomością, zwłaszcza w obecnych czasach. Dlatego już czynimy rozeznanie w kierunku montażu fotowoltaiki na dachu naszego budynku – piszą w petycji do prezydenta Krakowa. Prąd pozyskiwany z tego źródła miałby zasilać części wspólne bloku.

Pojawił się również argument dotyczący wpływu emitowanego pola magnetycznego na ludzi. Według lokatorów ciągłe wystawianie mieszkańców na tego typu nie do końca zbadane czynniki jest bardzo ryzykowne i powoduje stres u osób starszych. Inwestycja miałaby również negatywnie oddziaływać na jerzyki, które tam mają swoje budki.

Wspólnota wskazuje na okoliczne biurowce i przekonuje, że to właśnie na nich powinna zostać zamontowana infrastruktura telekomunikacyjna, bo tam pracownicy przebywają przez ograniczony czas.

Jak na razie urząd miasta nie wydał decyzji w tej sprawie. – Przedstawione w petycji postulaty zostaną przeanalizowane przez Wydział Skarbu Miasta Urzędu Miasta Krakowa w trybie wskazanych przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego w kontekście ich wpływu na wynik sprawy – informuje magistrat.

– Po zakończeniu niniejszego postępowania zostanie wydana decyzja o ograniczeniu sposobu korzystania z nieruchomości lub o odmowie ograniczenia. Od przedmiotowej decyzji stronom będzie przysługiwać odwołanie do Wojewody Małopolskiego, a ostateczna decyzji wojewody może zostać zaskarżona do sądu administracyjnego – odpowiedzieli urzędnicy.

 

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Czerwony