Park przy Nowym Kleparzu upamiętni krakowianki [WIZUALIZACJE]

fot. ZZM

Zielony teren pomiędzy al. Słowackiego a przystankami autobusowymi Nowy Kleparz w ciągu najbliższych miesięcy przejdzie dużą zmianę. Ma tam powstać „Ogród Krakowianek”.

Koncepcja parku została przedstawiona w 2018 roku. Data była nieprzypadkowa, ponieważ sto lat wcześniej, pod koniec 1918 roku, kobietom w Polsce przyznano prawa wyborcze. W styczniu roku 1919 po raz pierwszy jako pełnoprawne obywatelki mogły oddać swoje głosy.

ZZM planował początkowo, by park był gotowy już w 2019 roku, ale plany okazały się zbyt optymistyczne. Starania o potrzebne dokumenty znacznie się przedłużyły, ale ostatecznie pod koniec ubiegłego roku udało się uzyskać pozwolenie na budowę.

Teraz rozpoczęcie prac jest już coraz bliżej. Kilka dni temu otwarte zostały oferty w przetargu na wybór wykonawcy. Zgłosiły się cztery firmy, które zaproponowały kwoty od 1,7 mln zł do 2,2 mln zł za wykonanie wszystkich prac. ZZM określił łączny budżet na nieco ponad 1,7 mln zł.

Koniec prac wiosną

Miasto zapowiada, że przetarg zostanie wkrótce rozstrzygnięty. Kiedy umowa zostanie podpisana, wykonawca dostanie siedem miesięcy na realizację całego zadania. Można się więc spodziewać, że z nowo zaaranżowanej przestrzeni będzie można skorzystać wiosną.

– Celebrujemy herstorię w przestrzeni publicznej i rocznicę zdobycia przez Polki praw wyborczych – skomentowała na Facebooku Nina Gabryś, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. Równego Traktowania.

Co się zmieni?

ZZM zapowiada nasadzenie kilku tysięcy kwiatów, krzewów i pnączy oraz stu drzew. W ogrodzie znajdą się m.in. róże, liliowce, tulipany, powojniki, klony czerwone oraz robinie akacjowe.

Ogród ma na różne sposoby przypominać o dacie, którą upamiętnia, i o wybitnych krakowiankach. – Ścieżka dydaktyczna pozwoli na zapoznanie się z historią emancypacji kobiet w Polsce oraz na świecie, a stworzone w przestrzeni ogrodu polany staną się idealnym miejscem na różnorodne wydarzenia kulturalne – zapowiada ZZM na Facebooku. W centralnym miejscu projektanci przewidzieli niewielki plac z wypisaną datą 28 listopada 1918 roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza