Perły architektury drewnianej pod Wawelem

Wystawa Szlak Architektury Drewnianej w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jeden z najpiękniejszych szlaków Małopolski w pigułce. Tak można powiedzieć o wystawie fotograficznej poświęconej Szlakowi Architektury Drewnianej, którą otwarto we wtorek na placu im. o. Adama Studzińskiego pod Wawelem.

O tym, że Szlak Architektury Drewnianej jest unikatowy w skali światowej, nie trzeba przekonywać nikogo. Trasa po całej Małopolsce liczy ponad 1500 kilometrów i obejmuje aż 255 różnorodnych budowli i zespołów zabudowy.

Niektóre z nich zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – w 2003 roku kościół św. Michała Archanioła w Binarowej, kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej i kościół św. Filipa i Jakuba w Sękowej. Dziesięć lat później swoje miejsce na liście znalazły również cztery cerkwie, m.in. cerkiew św. Paraskewii w Kwiatoniu czy cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych.

Warto również dodać, że drewniana, zabytkowa architektura najlepiej zachowała się w Małopolsce. Wszystkie obiekty na szlaku są oznakowane tablicami, a dojazd do nich wskazują znaki drogowe. W tym roku, od maja do końca września, niektóre kościoły i cerkwie są udostępniane zwiedzającym w ramach projektu „Otwarty Szlak Architektury Drewnianej”.

Zanim jednak udamy się w podróż, warto odwiedzić wystawę pod Wawelem. Na placu o. Adama Studzińskiego można zobaczyć fotografie wybranych obiektów, m.in. z okolic Krakowa, Nowego Sącza, Podhala.

Co ciekawe, z okolic Nowego Sącza i Gorlic na architektonicznej mapie znalazło się ponad 100 obiektów.

– Według naszych obliczeń szlak odwiedza co roku prawie milion turystów – mówi Leszek Zegzda, marszałek województwa małopolskiego. – Przyjeżdżają często w najbardziej odległe miejsca w Małopolsce, aby podziwiać te skarby architektury drewnianej. Na turystów w prawie 60 miejscach czekają profesjonalnie przygotowani przewodnicy.

W obiektach do końca wakacji odbywają się również koncerty w ramach „Muzyki zaklętej w drewnie”. Najbliższy będzie miał miejsce w niedzielę w Lipnicy Murowanej o godzinie 17.00. Na wydarzenie zostali również zaproszeni uczestnicy 41. sesji UNESCO.

Wystawę pod Wawelem będzie można oglądać do 16 lipca.