Piotr Skrzynecki patronem skweru na Plantach. Otwarcie już w czerwcu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Piotr Skrzynecki, legendarny artysta i założyciel Piwnicy pod Baranami, doczekał się własnego skweru w Krakowie. Uroczyste otwarcie nastąpi 29 czerwca o godz. 12:00 na Plantach.

O to, by skwer na Plantach nosił nazwę Piotra Skrzyneckiego, członkowie słynnego kabaretu literackiego starali się już od jesieni ubiegłego roku.

– Chcielibyśmy, żeby ten skwer był pomiędzy ulicami Straszewskiego, Poselską i Franciszkańską, na Plantach, w pobliżu pomnika mickiewiczowskiej Grażyny. Dlaczego tam? Dlatego, że Piotr Skrzynecki właśnie tam w pobliżu mieszkał, czyli przy Placu na Groblach. Lubił przesiadywać w tym miejscu ze swoimi przyjaciółmi – uzasadniał Jerzy Zięty podczas sesji rady miasta.

Piotr Skrzynecki patronem skweru na Plantach

W kwietniu krakowscy radni przegłosowali projekt uchwały, decydując, że Piotr Skrzynecki będzie miał swój skwer. Chodzi o fragment Plant między ulicami Poselską a Franciszkańską. Uroczyste otwarcie odbędzie się 29 czerwca o godz. 12:00.

– To jedno z najukochańszych miejsc, które założyciel „Piwnicy pod Baranami” mijał codziennie idąc do Piwnicy. Jestem głęboko przekonany, że jako krakowianie jesteśmy to winni człowiekowi, który stał się jednym z najlepszych i najważniejszych ambasadorów naszego miasta – mówił podczas sesji rady miasta Bogdan Micek, dyrektor Piwnicy pod Baranami.

W tym roku minęło 25 lat od śmierci Piotra Skrzyneckiego – artysty, który stał się legendarną postacią polskiego życia kulturalnego i towarzyskiego.

comments powered by Disqus