Plan na życie? Wielka przygoda? Wolontariusze będą ważną częścią Igrzysk Europejskich

fot. ie2023.pl

Czasem decyzja podjęta w ostatniej chwili bywa najlepszą w życiu! Jeszcze do końca marca organizatorzy Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 czekają na zgłoszenia osób, które chcą współtworzyć największe tegoroczne wydarzenie sportowe na naszym kontynencie w roli wolontariuszy. Warto pamiętać, że to oferta również dla tych, którzy szczególnie nie interesują się sportem.

Ponad siedem tysięcy osób z całego świata wyraziło chęć pracy w roli wolontariusza w czasie III Igrzysk Europejskich. Impreza zbliża się wielkimi krokami (potrwa od 21 czerwca do 2 lipca), więc to ostatni moment, by złożyć aplikację i dołączyć do tej ważnej drużyny! Każda para rąk, każdy szczery uśmiech sprawi, że igrzyska z udziałem siedmiu tysięcy sportowców z 48 krajów, wielu gości i kibiców staną się jeszcze lepsze. Wolontariusze będą potrzebni w każdym momencie trwania imprezy – od uroczystości otwarcia, a nawet wcześniej, po ceremonię zamknięcia igrzysk. Będą też pomagać dziennikarzom, sędziom i trenerom.

Każdy jest mile widziany

Poszukiwane są osoby, które najpóźniej 1 czerwca skończą 16 lat i chcą przeżyć pierwszą lub kolejną tego typu przygodę. Chcą robić coś ciekawego i pożytecznego. Dać coś od siebie i wiele zyskać. Nie ma wszechmogących ludzi i nie ma wszechmogących wolontariuszy. Wolontariat to „sport” zespołowy. Potrzebne są osoby, które mogą poświęcić wiele czasu i takie, które mają go nieco mniej. Świetnie znają język obcy lub mogą się podzielić innymi talentami.

– Igrzyska potrwają 12 dni, ale działania wolontariuszy rozpoczynają się dużo wcześniej. W maju rozpoczniemy cykl szkoleniowy, bo chcemy naszych wolontariuszy przygotować do ich działań. Będziemy też wyłaniać liderów, którzy zdobędą kompetencje i umiejętności potrzebne przy zarządzaniu tak dużą liczbą osób – zapowiada Berenika Baranowska, dyrektor pionu wolontariatu w spółce IE 2023.

Międzynarodowe towarzystwo

Pierwsi kandydaci na igrzyskowych „pomocników” zgłosili się pod koniec ubiegłego roku. Niektórzy mają za sobą rozmowy rekrutacyjne i są im przedstawiane zadania w ponad 20 obszarach, w które mogą się zaangażować. Wśród wolontariuszy będzie można spotkać 20 bardzo zaangażowanych mieszkańców Chin, których bardzo interesuje organizacja tak dużego przedsięwzięcia. Jest seniorka biegle mówiąca po serbsku. Poligloci, osoby znające język migowy. – Możemy wyróżnić kilka profili osób, które się do nas zgłosiły. Są specjaliści od wydarzeń sportowych i ta aktywność jest dla nich stylem życia. Mamy osoby, które lubią działać lub szukają fajnej przygody, więc dział nie ma dla nich znaczenia. Nie brakuje też kandydatów patrzących na rozwój, wzbogacających CV i takich, którym zależy na konkretnym obszarze i mieście. Zapraszamy także seniorów, którzy mają obawy, ale my je identyfikujemy i na nie odpowiadamy – tłumaczy Berenika Baranowska.

Wolontariusze są pozytywnie zaskoczeni przygotowaną ofertą. Ich udział w Igrzyskach Europejskich to nie tylko czas pracy. Każdy będzie miał dostęp do centrów wolontariatu, czyli miejsc przeznaczonych do integracji, zabawy i odpoczynku. Organizatorzy zapewniają także pakiet startowy (strój, gadżety, akredytacja), ubezpieczenie, ciekawe szkolenia, wyżywienie w czasie pełnienia obowiązków, bezpłatną komunikację miejską, gadżety, certyfikaty i miejsca noclegowe dla przyjezdnych osób na miarę możliwości.