Po zmianach tras autobusów mieszkańcy wciąż liczą na poprawę

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pasażerowie z osiedli, na których zmieniono niedawno trasy autobusów, starają się wciąż o przywrócenie wcześniejszego układu lub o zmiany, które byłyby dla nich bardziej korzystne.

Jedną ze zmian, które wywołały sporo emocji, było skrócenie linii 142. Wcześniej kursowała ona z osiedla Na Stoku do dworca w Czyżynach, teraz dojeżdża tylko do Kombinatu. Równocześnie zlikwidowana została linia nr 148. Urzędnicy argumentowali, że linia 142 na znacznej długości kursowała po podobnej trasie co tramwaje, a w ostatnim czasie miała spore problemy z punktualnością.

Te argumenty nie przekonały dotychczasowych użytkowników tej linii, stąd starania o korektę niedawnych decyzji. Radny miejski Łukasz Sęk po rozmowie z dyrektorem Zarządu Transportu Publicznego zapowiedział w czwartek, że istnieje szansa na to, by najpóźniej od 24 września uruchomiona została weekendowa linia w śladzie linii nr 142, od os. Na Stoku do Cmentarza Prądnik Czerwony.

Według relacji radnego, od końca września możliwe byłoby także wydłużenie linii nr 142, ale na nową trasę od os. Na Stoku przez Kombinat i przystanek Struga, do Szpitala Żeromskiego i dalej ulicami Klasztorną i Na Załęczu. – Trasa do Czyżyn jest obsługiwana przez linię 701, a do os. Zgody byłaby dalej trasa tramwaju nr 1. Oczywiście z końcem roku, po remoncie torowiska przy ul. Kocmyrzowskiej, rozmawialibyśmy o tym, jak wtedy obsłużyć komunikacyjnie osiedla, szczególnie przy budowie S7 – zapowiada Łukasz Sęk.

Radny zastrzega jednak, że warunkiem jest zapewnienie przez MPK wystarczającej liczby autobusów. To właśnie z powodów kadrowych przewoźnika wprowadzone zostały ostatnie ograniczenia i dopiero poprawa sytuacji w spółce będzie mogła przynieść zwiększenie liczby kursów czy wydłużenie tras. – Wprowadzone zmiany mają charakter tymczasowy – podkreśla prezydent w odpowiedzi na interpelację radnego Stanisława Moryca w sprawie nowohuckich linii.

Petycje w Bieżanowie

Starania o zmiany w rozkładach podejmują nie tylko mieszkańcy nowohuckich osiedli. W Internecie krążą od czwartku dwie petycje dotyczące pasażerów z rejonu Bieżanowa i Złocienia.

W jednej z nich mieszkańcy starają się o poprawę skróconej linii 125 i przywrócenie linii 183, na trasie Mały Płaszów – Domagały – os. Złocień – Miejskie Centrum Opieki. – Zlikwidowanie prawie całej poprzedniej trasy linii „125” to bardzo zła decyzja. Nie było konsultacji społecznych w tym temacie, a jest sprzeciw pasażerów. Tak nie może być, że jest usuwana linia autobusowa z ważnej trasy, która jest oblegana przez podróżnych – pisze w petycji autor, Piotr Salawa.

Druga petycja dotyczy rozkładu linii 284, by dopasować godziny jej odjazdów do faktycznego zapotrzebowania, w tym kursów SKA, szkoły, niedzielnych mszy i linii autobusowej 153.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim Wzgórza Krzesławickie Nowa Huta