Pod Wawelem nie przejedziesz samochodem. Zmiany jeszcze w tym roku

Ul. Podzamcze fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

Ulice Podzamcze i św. Idziego zostaną włączone do Strefy Ograniczonego Ruchu. Oznacza to, że już niedługo wjadą tam tylko uprawnieni kierowcy – mieszkańcy, dostawcy, taksówkarze itp. Podobnie jak to ma miejsce na Basztowej czy Podwalu.

Urzędnicy od dawna zapowiadali, że chcą ograniczyć ruch samochodowy w rejonie Wawelu. Wcześniej m.in. wprowadzono nakaz skrętu z ul. Bernardyńskiej w prawo, wyeliminowano miejsca postojowe dla autokarów u wylotu ul. Grodzkiej i wyłączono z ruchu część jezdni, a przy okazji przebudowy ul. Krakowskiej uniemożliwiono bezpośredni przejazd pomiędzy ulicami Krakowską i Stradomską. Teraz planowany jest kolejny krok.

Trzeci odcinek SOR wokół Plant

Rejon wylotu ul. Kanoniczej i Grodzkiej jest miejscem szczególnie dużego natężenia ruchu pieszego i to piesi mają zyskać na tych zmianach poprawę bezpieczeństwa i wygodę poruszania się. Do obowiązującej strefy zamieszkania (w której prędkość ograniczona jest do 20km/h, a piesi mogą poruszać się całą szerokością drogi) dojdzie ograniczenie możliwości wjazdu tylko do określonych grup.

Na odcinek pomiędzy skrzyżowaniem ul. św. Idziego i św. Gertudy oraz skrzyżowaniem ul. Podzamcze i Straszewskiego będą mogli wjechać tylko:

  • mieszkańcy z abonamentem postojowym typu K na sektor A1,
  • dostawcy i obsługa techniczna, ale tylko w godzinach 20-9 i 13-14, wyłącznie dla i na czas wykonywania czynności ładunkowych oraz obsługi technicznej,
  • rowery, dorożki konne, korpus konsularny, korpus dyplomatyczny, komunikacja miejska, taksówki, poczta,
  • służby specjalne, służby miejskie, oznakowana pomoc medyczna,
  • dojeżdżający na teren posesji, garażu lub wykupionego miejsca zastrzeżonego na ul. Podzamcze, ul. św. Idziego i Zamku Królewskiego na Wawelu,
  • dojeżdżający do posesji przy ul. Grodzkiej 64,
  • zaopatrzenie posesji na ul. św. Gertrudy 26-29,
  • osoby z zezwoleniem Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Wszyscy pozostali kierowcy będą musieli zrezygnować ze skrótu przez ścisłe centrum i przejechać ten odcinek inną trasą, czyli przede wszystkim ul. Dietla i Alejami. Będzie to więc kolejny częściowo zamknięty odcinek pierwszej obwodnicy, po ulicach Basztowej, Dunajewskiego i Podwale.

Bez łańcuchów

Z zapowiedzi, jakie usłyszeliśmy od urzędników, zniknąć mają łańcuchy przy chodniku w pobliżu skrzyżowania z ul. Bernardyńską, które utrudniały przejście pomiędzy Plantami a Bulwarami Wiślanymi. Ze względu na strefę zamieszkania nie jest tam planowane wyznaczanie przejścia dla pieszych.

Zmiany mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus