Pół miliona na rozwój edukacji cyfrowej. "Będziemy promować postawy narodowościowe"

Samorząd województwa małopolskiego ogłosił dwa konkursy dla organizacji pozarządowych, w których można wygrać ponad 500 tysięcy złotych.

– Samorząd planował w tym roku szereg działań z zakresu edukacji, które to przez pandemię musiały zostać wstrzymane. Postanowiliśmy, że spróbujemy te wszystkie projekty połączyć i przedstawić ofertę, która będzie mogła być zrealizowana od nowego roku szkolnego – mówiła Marta Malec-Lech, członkini zarządu województwa małopolskiego, na dzisiejszej konferencji prasowej.

Ogłoszono dwa konkursy. Pierwszy z nich to "Edukacja zdalnie i cyfrowo", konkurs dedykowany dzieciom i młodzieży. Jak tłumaczyła Marta Malec-Lech, to konkurs, który ma na celu wsparcie wychowawców w zakresie pedagogicznym, przygotować dzieci i młodzież do trudnych sytuacji życiowych. Ponadto konkurs zawiera wsparcie małopolskich talentów. – Chcemy wesprzeć zdolną młodzież, nauczyć ich kreatywnie myśleć i docelowo przygotować do wejścia na rynek pracy – dodała.

Organizatorzy również chcą, aby dzieci i młodzież poznały polską historię, żeby chciały się jej uczyć. – W ramach tego projektu będziemy promować postawy narodowościowe, żeby dzieci poznały symbolikę narodową. Do projektu chcemy zaangażować także wyższe uczelnie i koła naukowe – wyjaśniała specyfikę konkursu Marta Malec-Lech w imieniu zarządu województwa małopolskiego.

Do konkursu mogą przystępować organizacje pozarządowe z województwa małopolskiego, które współpracują ze szkołami bądź działają na ich rzecz. Na ten cel przeznaczono 500 tys. złotych. Nabór trwa do 31 lipca w przypadku pierwszego, jak i drugiego konkursu.

Międzypokoleniowo

Drugi konkurs odbędzie się w ramach budżetu obywatelskiego i dotyczy również osób dorosłych. Zarząd województwa chce, aby dorośli wraz z dziećmi i młodzieżą nauczyli się programowania i mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach z zakresu robotyki.

– Na ten cel przeznaczamy 40 tysięcy złotych i liczymy, że organizacje pozarządowe będą kreatywne w swoich propozycjach. Oferta drugiego konkursu będzie realizowana tylko na terenie powiatu tarnowskiego – mówiła Marta Malec-Lech.

comments powered by Disqus