Policja otrzyma łatwiejszy dostęp do nagrań MPK. „Mniej biurokracji”

fot. MPK

Krakowska policja oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zacieśniają̨ współpracę̨ m.in. w zakresie wykorzystania nagrań z autobusów i tramwajów.

Dokument w tej sprawie został podpisany w poniedziałek przez komendanta policji w Krakowie inspektora Zbigniewa Nowaka oraz przedstawicieli zarządu MPK: prezesa Rafała Świerczyńskiego oraz wiceprezesa Grzegorza Dyrkacza.

Specjalna platforma

– Podpisany dokument to efekt dotychczasowych doświadczeń i wypracowanych rozwiązań w zakresie współpracy krakowskiego przewoźnika z policją. Aby poprawić i przyspieszyć wykorzystanie nagrań z tramwajów i autobusów została stworzona specjalna platforma informatyczna, z której mogą korzystać nie tylko policjanci w Krakowie, ale również funkcjonariusze komisariatów podległych Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie oraz Komendzie Powiatowej Policji w Wieliczce – podkreślał Rafał Świerczyński, prezes MPK.

Dzięki opracowanemu rozwiązaniu, każdy uprawniony policjant może niezwłocznie zamówić potrzebny monitoring, a zamówienie trafia bezpośrednio do realizacji przez pracowników MPK.

Zinformatyzowano również proces udostępniania monitoringu, co sprawia, że potrzebne nagrania są dostępne dla policji w krótkim czasie po zdarzeniu. W MPK trwają prace nad dalszym podnoszeniem efektywności współpracy w tym zakresie. Planowane jest m.in. wprowadzenie rozwiązania umożliwiającego policji bezpośredni dostęp do monitoringu w pojazdach.

„Mniej biurokracji”

– Z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym współpracujemy od lat. Naszą współpracę po raz pierwszy sformalizowaliśmy w styczniu 2015 roku. Podpisane dzisiaj porozumienie stanowi kontynuację dokumentu sprzed blisko ośmiu lat, ale zawiera nowe elementy, ułatwiające m. in. korzystanie z nagrań monitoringu przewoźnika. Będzie mniej biurokracji, co pozwoli skuteczniej prowadzić sprawy o wykroczenia i przestępstwa. Zapisaliśmy też wspólne szkolenia, akcje profilaktyczne oraz inne przedsięwzięcia służące szeroko rozumianemu bezpieczeństwu w mieście – wyjaśnia insp. Zbigniew Nowak, Komendant Miejski Policji w Krakowie.

z monitoringu są szczególnie przydatne w bieżącej pracy policji i straży Miejskiej. MPK zabezpiecza setki nagrań rocznie, które są pomocne, a niekiedy wręcz kluczowe w wielu sprawach, od prozaicznych kolizji drogowych po poważne zdarzenia natury kryminalnej.

Rzecznik prasowy MPK Marek Gancarczyk mówi, że każda kolejna zamawiana przez MPK  partia taboru tramwajowego i autobusowego to nie tylko nowoczesny wygląd, udogodnienia dla pasażerów, ekologiczne rozwiązania techniczne, ale także wyższy poziom bezpieczeństwa i bardziej zaawansowane technicznie systemy monitoringu. – Obecnie w monitoring przestrzeni pasażerskiej wyposażone są wszystkie autobusy MPK i ok. 80 proc. Tramwajów – podkreśla.

Tylko w tym roku od stycznia do końca listopada do MPK SA wpłynęły 852 wnioski z policji o zabezpieczenie nagrań z ponad 1700 pojazdów.