Policja rozbiła kilka grup złodziei samochodów. Akcja miała wpływ na całą Polskę

fot. KWP w Krakowie

17 oskarżonych z gangów zajmujących się kradzieżami ekskluzywnych samochodów stanie przed sądem, poinformowała małopolska policja. Jak się okazało po zatrzymaniach liczba tego typu przestępstw spadła w skali kraju o 20%.

Mężczyźni w wieku od 25 do 60 lat pochodzą z Krakowa i okolicznych miejscowości. Odpowiadać będą na 110 zarzutów dotyczących m.in. kradzieży 44 samochodów na łączną kwotę 9 mln złotych i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Niebagatelną rolę w procederze odgrywał 45-latek z Wołomina, który wyposażał złodziei w specjalistyczny sprzęt do kradzieży samochodów, w szczególności w zagłuszarki sygnałów GPS i GSM nadajników zamontowanych w skradzionych pojazdach. Jak się okazało zatrzymany również przechowywał skradzione auta.

W trakcie postępowania policjanci zabezpieczyli sprzęt o wartości 2,5 mln złotych oraz milion złotych w gotówce na poczet przyszłych kar i roszczeń.

Spadek przestępczości

– Rozbicie zorganizowanych grup przestępczych sprawiło, że przestępczość dotycząca włamań i kradzieży samochodów ekskluzywnych marek na terenie województwa małopolskiego znacząco spadła – w I półroczu tego roku o kilkadziesiąt procent w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego – mówi Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

Jak się okazało spadek tego typu przestępstw spadł też w całym kraju i to o 20%. Śledczy łączą ten fakt z zatrzymaniem wcześniej wspomnianego mieszkańca Wołomina.

Oskarżonym za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i kradzieże pojazdów grozi od 10 do 15 lat więzienia.