„Policja w 100% gotowa na ŚDM”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Komendant Główny Policji Insp. Zbigniew Maj w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM przyznał, że funkcjonariusze są w 100% gotowi na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.  – Przygotowujemy się nie od dzisiaj, tylko już drugi rok – zapewnił.

Na pół roku przed ŚDM szef polskiej policji twierdzi, że funkcjonariusze są gotowi na 100% na wydarzenie, które odbędzie się pod koniec lipca. – Są przygotowane plany, te plany jeszcze cały czas analizujemy. Oczywiście chcemy, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik – mówił w porannej rozmowie insp. Maj.

66 mln złotych i terroryści

Warto przypomnieć, że polskie służby przygotowują się jednocześnie do dwóch wydarzeń, oprócz ŚDM, w Polsce będziemy mieć szczyt NATO. Zabezpieczenie pochłonie ok. 66 mln złotych. –  Na dziś 23,7 mln zł mamy już zagwarantowane w budżecie – powiedział Maj. – Mamy również zagwarantowane od pana ministra, że prawie 44 mln dostaniemy. To, co chcieliśmy mamy – stwierdził komendant.

Szef policji deklaruje, że zagrożenia są już zdefiniowane. Podkreślił również, że funkcjonariusze działają bez względu na planowane imprezy. – Codziennie w naszym kraju coś się dzieje i polska policja monitoruje akurat to zagadnienie, a szczególnie to zagadnienie. Chcemy, żeby i pan, i pana rodzina oraz wszyscy obywatele czuli się bezpiecznie – powiedział Maj.

Co do ŚDM  i zabezpieczeniem, w lutym mają się tym zagadnieniem zająć posłowie z sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Politycy będą chcieli wysłuchać szefów MSWiA, MSZ-u czy MON-u.  

Zwolnienia?

W rozmowie pojawił się również wątek zmian na stanowiskach kierowniczych. To również ważne dla Małopolski. Zwłaszcza, że mówi się o tym, iż obecny komendant wojewódzki Mariusz Dąbek ma w nadchodzącym tygodniu odejść. – Korzystam z prawa szefa, więc chcę sobie dobrać swoich współpracowników i to, że dzisiaj są jakieś ruchy kadrowe wynika tylko i wyłącznie z tego założenia. Fachowcy są zastępowani przez kolejnych fachowców – stwierdził inspektor Zbigniew Maj. Komendant główny twierdzi również, że zmienił zastępcę komendanta ds. prewencji, ponieważ w jego ocenie do zabezpieczenia imprezy powinno zabezpieczać większa liczba policjantów.