Politechnika Krakowska kooperuje z amerykańskim potentatem lotnictwa. Skorzystają studenci

Uczenia podpisała umowę z koncernem z USA fot. Politechnika Krakowska

Politechnika Krakowska i amerykański koncern Honeywell – lider innowacji w zakresie lotnictwa i technologii kosmicznych podpisały porozumienie o współpracy. W Krakowie powstaje właśnie nowe centrum badawczo-rozwojowe firmy.

Krakowskie centrum będzie zajmowało się technologiami lotniczymi, czyli najbardziej dynamicznym zakresem działalności prowadzonej obecnie przez Honeywell.

Wsparcie merytoryczne dla nowego ośrodka zapewnią pracownicy Politechniki Krakowskiej. Rynkowy gigant liczy również, że studenci i absolwenci PK zasilą kadry Honeywell. Bliskość utalentowanych kadr inżynierskich był jednym z czynników, które zdecydowały o ulokowaniu w Krakowie ośrodka B&R międzynarodowej firmy. Miała już okazję przedstawić swoją ofertę dla studentów Politechniki podczas październikowych Inżynierskich Targów Pracy na PK.

– Zawarte porozumienie jest dowodem zaufania jakim koncern obdarzył Politechnikę Krakowską. Mogę zapewnić, że nie zawiedziemy oczekiwań. Planowana współpraca przyniesienie korzyści obydwu stronom. Naszym studentom dajemy możliwość rozwoju i poszerzenia kompetencji u boku praktyków prestiżowej firmy – mówi rektor PK prof. Andrzej Szarata.

Porozumienie pomiędzy Politechniką Krakowską a Honeywall określa przestrzeń i formy współpracy. Na jego podstawie eksperci z Politechniki będą mogli angażować się w projekty długoterminowe i krótkoterminowe (trwające trzy lub sześć miesięcy). Pierwszy zakres przewiduje przygotowywanie ekspertyz i prowadzenie badań m.in. w obszarach inżynierii elektrycznej, informatyki, paliw wodorowych i kompozytów, ekstremalnie niskich temperatur oraz energii i zarządzania ciepłem.

– Współpraca naukowo-badawcza z firmą Honeywell Aerospace umożliwi naukowcom politechniki udział w rozwoju najnowocześniejszych technologii z obszarów informatyki, aerodynamiki, automatyki, robotyki, inżynierii materiałowej, wodoru, energii i niskich temperatur – tłumaczy dyrektor Centrum Transferu Technologii PK dr inż. Jacek Kasz.



Tworzenie prac dyplomowych

Umowa o współpracy dotyczy też oferty kształcenia PK i możliwości, z których skorzystają studenci uczelni. Firma Honeywell przygotowuje program stażowy dla żaków z PK, na który złożą się szkolenia branżowe i warsztaty adresowane do najlepszych studentów i absolwentów uczelni.

Przewidziano również organizowanie zajęć, które będą prowadzone przez praktyków z Honeywell, jako cykle wykładów, seminaria i warsztaty. Zakres współpracy obejmie tworzenie prac dyplomowych wspólnie z pracownikami Honeywell. Planowany jest także udział firmy w kształtowaniu programów kształcenia na kierunkach kluczowych z punktu widzenia jej działalności.

Honeywell International Inc. to amerykański wielobranżowy koncern przemysłowy, założony w 1906 r. Firma jest producentem m.in. automatyki przemysłowej, automatyki budynków, automatyki ciepłowniczej, systemów sterowania dla lotnictwa, odczynników chemicznych.

Obecnie Honeywell skupia się na kilku obszarach strategicznych. Są nimi lotnictwo, nieruchomości komercyjne, wydajne materiały i technologie, rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa i wydajności. Firma dysponuje wieloma ośrodkami na całym świecie.

W Krakowie przy ul. Fabrycznej powstaje najnowsze centrum badawczo-rozwojowe. Jednym z podstawowych jego celów będzie tworzenie rozwiązań dla lotnictwa. Dotychczas koncern działał w Polsce w oddziałach w Warszawie, Katowicach i Chorzowie (produkcja).

 

Aktualności

Pokaż więcej