Pomnik Orląt Lwowskich. Prezydent zaproponował lokalizację w parku, którego jeszcze nie ma

Stan na koniec maja 2022 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Krakowscy radni chcieli upamiętnić pomnikiem młodych obrońców Lwowa z lat 1918 i 1920. Jako miejsce ustawienia monumentu zaproponowali plac Kossaka. Prezydent miasta znalazł jednak inną lokalizację – przy ul. Karmelickiej.

Pod koniec października 2021 roku została przegłosowana uchwała kierunkowa dotycząca upamiętnienia poległych lwowiaków w czasie walk na początku XX wieku. Jako miejsce został wskazany plac Kossaka, który ma zostać niedługo przebudowany.

– Chcielibyśmy, aby pomnik stanął w tym miejscu, co będzie stanowić dopełnienie linii od pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Komitet, na którego czele stoi honorowy obywatel Krakowa Adam Macedoński, gwarantuje, że pieniądze na budowę pomnika nie będą obciążały miasta i chodzi tak naprawdę o wyrażenie zgody przez radę i prezydenta na miejsce jego powstania – mówił podczas sesji Adam Kalita.

Radni z innych klubów oraz prezydent miasta nie zgodzili się z taką lokalizacją. Ostatecznie miało zostać zaproponowane kilka miejsc. Jedno wydaje się stronie miejskiej najbardziej odpowiednie.

W projekcie uchwały dotyczącej lokalizacji pomnika prezydent przypomniał, że plac Kossaka z uwagi na obowiązujący plan rewitalizacji, jest nieodpowiedni. Lepszym miejscem ma być ul. Karmelicka, a konkretnie działka, gdzie powstać ma park.

– Realizowane w tym miejscu założenie parkowe nawiązuje do jego historii – niegdyś był powiązany z pobliskimi Karmelitami i znajdowały się tam łąki, a od XIX wieku austriackie koszary wojskowe z placem apelowym, które po odzyskaniu niepodległości zostały przejęte przez Wojsko Polskie. Proponowana lokalizacja dla pomnika znajduje się przy zabytkowym murze, należącym do wspomnianych zabudowań wojskowych – uzasadniają urzędnicy.

Urząd poinformował również, że w planie jest przeprowadzenie otwartego konkursu na koncepcję formy upamiętnienia Orląt Lwowskich, by projekt komponował się z parkiem.

– Pozwoli to na wybranie projektu, który będzie stanowił wartość dodaną dla powstającego terenu, a nie dominującą, uwzględniając już powstałe założenia projektowe – twierdzą urzędnicy.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus