Pomnik Sary Szenirer na terenie KL Plaszow zniszczony. „Trwa dochodzenie policji”

Pomnik Sary Szenirer na terenie KL Plaszow zniszczony fot. Muzeum KL Plaszow

Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Krakowie zapowiedział pomoc w odnowieniu zniszczonego pomnika Sary Szenirer na terenie KL Plaszow. Śledztwo w tej sprawie prowadzi policja.

– Na chwilę obecną nie mamy informacji zwrotnej. Są różne poszlaki, domysły, ale cały czas trwa dochodzenie policji. Nie wiadomo, czy był jeden sprawca czy więcej – mówi Paulina Nortowska z Muzeum KL Plaszow.

Do zniszczeń na terenie byłego obozu doszło w niedzielę 14 stycznia pomiędzy godz. 20 a 22. 

Zdewastowany został nie tylko symboliczny nagrobek polsko-żydowskiej nauczycielki Sary Szenirer, ale także elementy oznaczeń granic cmentarzy żydowskich leżących na terenie byłego obozu pracy i koncentracyjnego Plaszow.

Jak informował w poniedziałek Piotr Szpiech, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, do uszkodzeń najprawdopodobniej doszło poprzez bezprawne użycie znajdującej się nieopodal koparki.

Zniszczony pomnik Sary Szenirer/Fot. Muzeum KL Plaszow
Zniszczony pomnik Sary Szenirer/Fot. Muzeum KL Plaszow

Odnowienie pomnika Sary Szenirer

Do sprawy odniósł się Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Krakowie, potępiając wydarzenia, do których doszło w niedzielę na terenie Muzeum KL Plaszow.

Niszczenie pomników jest aktem haniebnym, na które nie powinno być przyzwolenia w żadnym miejscu na świecie. Tym większe jest nasze zobowiązanie, krakowian – świadomych wspólnego dziedzictwa polsko-żydowskiego. W tej sytuacji przyłączamy się do głosów oburzenia i jednocześnie wyrażamy słowa solidarności ze społecznością żydowską – podkreślili w oświadczeniu prof. Jacek Purchla i prof. Łukasz Tomasz Sroka, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa – Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Sara Schenirer (1883-1935) została upamiętniona na terenie byłego obozu Plaszow w 2004 roku. Była działaczką społeczną i twórczynią sieci szkół Bejs Jakow. Ze względu na swoją pionierską rolę w nauczaniu nazywano ją Matką Izraela.

– Wszystkich ludzi dobrej woli wzywamy do stawienia czoła antysemityzmowi i kolejnym aktom nienawiści. Jako Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Krakowie dołożymy wszelkich starań, by zniszczony pomnik został pieczołowicie odrestaurowany – zadeklarowali członkowie komitetu.

Renowacja terenu poobozowego

Bez względu na prowadzone śledztwo, dobiega końca pierwszy etap budowy Muzeum KL Plaszow. Prace związane z zagospodarowaniem 37-hektarowego terenu po byłym obozie koncentracyjnym mają zakończyć się w lutym.

– Obecnie trwa wykańczanie powierzchni ścieżek, schodów terenowych oraz ulicy Abrahama, która dalej zostaje wyłączona z użytku pieszego. Otwarcie terenu poobozowego wraz z nową wystawą plenerową planujemy na 15 marca – informuje Paulina Nortowska.

Prace związane z renowacją terenu po byłym obozie KL Plaszow rozpoczęły się w sierpniu zeszłego roku. Do tej pory wykonano m.in. oznaczenie terenu placu apelowego i przebiegu granic obu cmentarzy żydowskich, a także renowację posadzki Pomnika Ofiar Faszyzmu. Pojawiły się też okna archeologiczne, pylony pod wystawę plenerową i regulamin, punkty terenowe, konstrukcje pod makiety, schody terenowe oraz mała architektura, czyli ławki i kosze na śmieci.

News will be here