Dyskusja dotycząca wzniesienia pomnika Bohdana Smolenia wciąż trwa. Czy rzeźba artysty stanie u zbiegu ulic Czapskich i Jabłonowskich przy Domu Studenckim „Bratniak”?
Stowarzyszenie Wychowanków Uniwersyteckich Studiów Rolniczych w Krakowie oraz członkowie Kabaretu „Pod Budą” już od dłuższego czasu zabiegają o powstanie pomnika Bohdana Smolenia. Z prośbą o zgodę na lokalizację rzeźby inicjatorzy zwrócili się do rady miasta w czerwcu ubiegłego roku.
Zebrano kilkaset podpisów i utworzono obywatelski projekt uchwały. Jednakże prezydent Krakowa wydał negatywną opinię.
Spór o lokalizację
Chodzi o miejsce, w którym miałby stanąć pomnik Bohdana Smolenia, czyli zbieg ulic Czapskich i Jabłonowskich przy Domu Studenckim „Bratniak”. Jak informują urzędnicy, wskazana lokalizacja znajduje się w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej, która stanowi tzw. strefę buforową dla obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Oznacza to, że każda inicjatywa ingerująca w tę przestrzeń powinna być zaakceptowana przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
– Proponowany projekt pomnika Bohdana Smolenia uzyskał negatywną opinię Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który wskazuje, że jego umieszczenie na rogu ulic Jabłonowskich i Czapskich naruszy walory układu urbanistycznego, które stanowiły podstawę dla wpisania tego obszaru do rejestru zabytków – czytamy w opinii prezydenta.
Co dalej z pomnikiem Smolenia?
Kwestią pomnika Bohdana Smolenia zajęła się ostatnio Komisja Promocji i Turystyki, która utworzyła projekt uchwały w sprawie wzniesienia rzeźby artysty. Projekt ten wpłynął do Kancelarii Rady Miasta 14 kwietnia i zawiera wszelkie elementy, o które do tej pory zabiegał Komitet Organizacyjny Stowarzyszenia Wychowanków Uniwersyteckich Studiów Rolniczych w Krakowie.
Pomnik Smolenia, nawiązujący do popularnych rzeźb „ławeczek”, miałby być umiejscowiony na rogu ulic Jabłonowskich i Czapskich, przy fasadzie DS „Bratniak” Uniwersytetu Rolniczego.
– Miejsce to jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na znaczenie Bohdana Smolenia dla naszego miasta oraz całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Rolniczego. (…) Bohdan Smoleń studiował na Akademii Rolniczej i właśnie w tym Domu Studenckim rozpoczęła się jego błyskotliwa kariera artystyczna. Był współzałożycielem najlepszego studenckiego kabaretu w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych – Kabaretu „Pod Budą" – i jego niekwestionowaną gwiazdą od 1969 do 1976 roku – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.
Inicjatorzy twierdzą, że pomnik Smolenia nie naruszy dotychczasowej przestrzeni architektonicznej, a raczej ją uatrakcyjni. Rzeźba postaci artysty ma być przymocowana do ściany DS „Bratniak” od strony ul. Czapskich, a ławeczka od strony ul. Jabłonowskich.
Pomnik autorstwa prof. ASP Karola Badyny jest już gotowy.