Ponad 5 tysięcy pensjonariuszy małopolskich DPS-ów będzie zaszczepionych w tym tygodniu

fot. KPRM

Na ok. 7,5 tysiąca pensjonariuszy małopolskich domów pomocy społecznej w tym tygodniu zaszczepionych będzie ponad 5,3 tysiąca osób – poinformował w poniedziałek wojewoda Łukasz Kmita.

W Małopolsce istnieje ponad 8,2 tysiąca miejsc w publicznych oraz prywatnych domach opieki społecznej. Aktualnie przebywa w nich ok. 7,5 tysiąca pacjentów. Jak wynika z danych zaprezentowanych w poniedziałek przez Małopolski Urząd Wojewódzki, blisko 36 procent (3,5 tys. osób) pensjonariuszy przeszło już zakażenie koronawirusem.

Szczepienia w tym tygodniu

– W ostatnim czasie, zaledwie jeden pracownik DPS-ów jest zakażony. Na szczęście żaden pensjonariusz nie ma koronawirusa – powiedział wojewoda. – Dziś otwieramy nowy rozdział w kwestiach związanych z wsparciem osób przebywających w tych placówkach; rozpoczynamy program szczepień, który potrwa do 22 stycznia – dodał Łukasz Kmita.

Zaznaczył, że mimo ograniczenia dostaw preparatu przez firmę Pfizer, nie ucierpią na tym żadni seniorzy przebywający w domach pomocy społecznej. – Działania podjęte przez polski rząd wskazują, że pensjonariusze mogą być zaszczepieni w tym tygodniu – mówił.

Chęć przyjęcia szczepionki zadeklarowało ponad 70 procent pacjentów przebywających w DPS-ach prowadzonych przez publiczne podmioty oraz 100 procent osób przebywających w prywatnych placówkach.

Przerwane szczepienia w szpitalach

Z winy firmy Pfizer, która w zeszłym tygodniu zapowiedziała, że nie wywiąże się z wcześniej zaprezentowanego harmonogramu dostaw szczepionek dla krajów UE, wstrzymane zostały szczepienia kadry medycznej w szpitalach węzłowych.

– Wszystkie szpitale otrzymały ode mnie w sobotę sms-a – powiedział Łukasz Kmita.