To już prawie koniec prac. Zbrojownia zamienia się w siedzibę Muzeum Fotografii [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przebudowa Zbrojowni trwa. Obiekt przy Rakowickiej 22A ma zostać otwarty dla widzów jesienią 2021 roku.

– Prace nad przyszłą siedzibą główną Muzeum Fotografii powoli dobiegają końca. W budynku trwają jeszcze prace wykończeniowe, takie jak montaż i wylewka podłóg czy instalacja oświetlenia, niemniej z łatwością można sobie już wyobrazić, jak będzie wyglądała skończona siedziba – mówi Marek Świca, dyrektor Muzeum Fotografii.

„Co robi zdjęcie?” 

W najbliższym czasie muzeum planuje odbiór budynku od głównego wykonawcy i wystąpienie o pozwolenie na jego użytkowanie.

– To jednak nie znaczy, że będzie on gotowy na przyjęcie widzów! Żeby mogło to nastąpić, najpierw musimy przeprowadzić nasze muzealne biura z tymczasowej siedziby w budynku dawnego dworca, oraz – przede wszystkim – wyposażyć sam budynek i zrealizować wystawę główną – zaznacza Świca.

Projekt ekspozycji „Co robi zdjęcie?” autorstwa biura JAZ+Architekci, która będzie prezentowana w przestrzeni Zbrojowni, jest już gotowy. Przypomnijmy, że muzeum rozstrzygnęło konkurs na projekt stałej wystawy w lipcu 2020 roku.

Więcej >>> „Odważny i unikatowy projekt”. Tak będzie wyglądała stała wystawa w Zbrojowni

Kiedy otwarcie?

W głównej siedzibie Muzeum Fotografii powstaną również biblioteka z czytelnią, księgarnia muzealna i kawiarnia.

Otwarcie instytucji dla zwiedzających jest uzależnione przede wszystkim od sytuacji epidemicznej.

– Nasze plany muszą brać pod uwagę nie tylko postęp prac, ale także sytuację, na którą nie mamy żadnego wpływu. Muzeum Fotografii będzie gotowe, by przyjąć widzów w nowej siedzibie jesienią 2021, przygotowujemy na tę okazję wspomnianą już nową wystawę główną oraz wystawę czasową pt. Tu zaszła zmiana. Mamy ogromną nadzieję, że tych planów nic nam nie pokrzyżuje – przyznaje Marek Świca.

Całkowity koszt projektu przebudowy Zbrojowni wynosi prawie 36,5 mln zł brutto.