Prace ukraińskich artystów w bibliotece na Rajskiej. „Za naszymi plecami wciąż toczy się wojna” [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W przestrzeniach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej zagościły prace ukraińskich artystów. To jedna z form włączenia się w obchody 10. rocznicy napaści Rosji na Ukrainę, a także 2. rocznicy pełnoskalowej wojny.

– Społeczność ukraińska w Krakowie stała się dużą częścią naszych użytkowników i jesteśmy zaszczyceni, że to właśnie u nas znalazła swoje miejsce, w którym czuje się bezpiecznie. Dlatego też chcąc zwrócić uwagę na bardzo przykrą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę, postanowiliśmy zaprezentować twórczość ukraińskich artystów – mówi Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Pokolenia wojny

W przestrzeniach biblioteki przy Rajskiej czytelnicy mogą zobaczyć trzy różne ekspozycje. Pierwsza z nich – „Pokolenia wojny” – prezentuje prace artystów w wieku od 4 do 50 lat pochodzących z różnych stron Ukrainy.

Dzieła sztuki odzwierciedlają światopogląd twórców, którzy choć od dwóch lat żyją w ciągłym strachu, nadal tworzą piękne rzeczy, a poprzez sztukę wyrażają opór wobec wroga i wiarę w zwycięstwo.

– Wystawy, które prezentujemy w naszej bibliotece, zmuszają do refleksji i przypominają o tym, że za naszymi plecami wciąż toczy się wojna. Jest bardzo krwawa i być może rozstrzyga losy całej Europy – podkreśla Jerzy Woźniakiewicz.

Sztuka jako terapia

Druga ekspozycja „Contra spem spero” przedstawia prace Nadii Pavlovej. Gdy wybuchła wojna ukraińska artystka musiała opuścić swój rodzinny dom i porzucić malarstwo. Do działalności twórczej wróciła w Polsce. Wówczas zaczęły powstawać obrazy w technice Fluid Art, które stały się dla artystki formą terapii po trudnych przeżyciach wojennych.

Wystawa „Contra spem spero” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej to kolejna odsłona twórczości Nadii Pavlovej. Głównym tematem prac jest nadzieja.

Wojna oczami dzieci

„Skradzione dzieciństwo” to z kolei seria obrazów Jewhena Zadorożnego poświęcona tematyce losów dzieci w czasie wojny. Wystawa stanowi opowieść o świecie małego człowieka, który jest pełen grozy, niebezpieczeństw i niezrozumienia tego, co się dzieje.

Pejzaż morski i mina, wybuchające rakiety i zabawki dla dzieci, zniszczony dom i kawałek spokojnego nieba. Te pełne sprzeczności obrazy pokazują, iż wojna odbiera dziś nie tylko pokój, ale także zmienia wyobrażenie o normalnym życiu.

Wystawa „Skradzione dzieciństwo” będzie prezentowana w bibliotece do 26 marca (II piętro), ekspozycja „Pokolenia wojny” do 24 marca (I piętro), a „Contra spem spero” do 2 kwietnia (I piętro).

News will be here