Prezydent: Kossakówka zostaje w rękach MOCAK-u, premetro zamiast metra

W cyklicznym wywiadzie online na facebookowym profilu miasta prezydent Jacek Majchrowski odniósł się m.in. do dyskusji wokół Kossakówki i parku Bednarskiego. Zdradził też, co wynika ze studium dotyczącego budowy metra w Krakowie.

Prezydent skrytykował inicjatywę radnych, by zarządzanie Kossakówką odebrać MOCAK-owi i przekazać Muzeum Krakowa. Stwierdził, że nie mają rozeznania w temacie. – Kupiło to muzeum MOCAK i ono będzie operatorem – zawyrokował. Na pytanie, co stanie się, gdy radni przegłosują rezolucję w tej sprawie, odpowiedział: „nic”.

Jak mówił, przeniesienie wiązałoby się z komplikacjami formalnymi i finansowymi, a projekt przygotowany przez MOCAK jest dobry i – wbrew zarzutom – uwzględnia ekspozycję dotyczącą rodziny Kossaków.

Stwierdził, że sam remont willi nie wystarczy, bo obiekt jest mały i nie da się go dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych. Plan jest natomiast taki, by od strony Alej Trzech Wieszczów powstał dodatkowy pawilon, który będzie zwiększał możliwości ekspozycyjne.

Park Bednarskiego

Jacek Majchrowski był pytany również o oddolne konsultacje dotyczące parku Bednarskiego, w których większość uczestników krytycznie odniosła się do planów rewitalizacji. Podał przykład sceny, z której według mieszkańców wypowiadających się w ankietach należy zrezygnować. Jego zdaniem, jeśli miasto z niej zrezygnuje, to odezwą się głosy innych osób, które chciałyby, żeby scena powstała i nigdy nie uda się zaspokoić wszystkich oczekiwań.

Metro czy premetro

W rozmowie padła też zapowiedź, że wkrótce przedstawione zostaną szczegóły koncepcji dotyczącej metra. – Ja już ją widziałem. Wygląda na to, że jest koncepcja szynowego rozwiązania w kontekście premetra, czyli częściowo pod ziemią, częściowo nad ziemią – stwierdził prezydent. Argumentował, że standardowe „ciężkie” metro wymaga odpowiednio dużych potoków pasażerskich, a takich w Krakowie nie ma.