Prezydent Majchrowski: Reklama na autobusach MPK nie łamie prawa

Reklama na autobusie MPK fot. Twitter/Maciej Gdula

Dotychczas MPK na swoich autobusach umieszczał reklamy hospicjów, które nigdy nie wzbudzały kontrowersji. - Trwająca akcja nie jest wyjątkowa czy nietypowa - podkreśla Jacek Majchrowski.

W pierwszej połowie lutego poseł Lewicy Maciej Gdula interweniował u prezydenta Krakowa w sprawie reklam, jakie umieszczono na autobusach MPK. Na grafice, która została zamontowana na tyle pojazdów znalazło się serce, a w nie wkomponowano nienarodzone dziecko. Podobne plakaty zostały umieszczone na billboardach przez Fundację Nasze Dzieci.

Takie reklamy nie spodobały się posłowi Lewicy. Maciej Gdula skierował 9 lutego list do prezydenta Krakowa. Jacek Majchrowski w zeszłą środę poinformował parlamentarzystę, że po jego wystąpieniu została wszczęta kontrola w MPK.

Prezydent: MPK często przedstawia informacje o hospicjach

Prezydent poinformował, że reklamy zamieszczono na 30 autobusach, a cała kampania ma się zakończyć 28 lutego. - Z uzyskanych informacji wynika, że plakaty przedstawiające dziecko w sercu stanowią kampanię społeczną promującą hospicja perinatalne. Umieszczenie na nośnikach MPK takich plakatów nie jest pierwszą tego typu działalnością promującą hospicja - czytamy w piśmie podpisanym przez Jacka Majchrowskiego.

Później prezydent pisze, że w 2019 roku kampanie promującą działalność hospicjum wykupiła Fundacja Gajusz. A MPK informuje również o działalności Hospicjum św. Łazarza, hospicjów Alma Spei, Wyspy Szczęśliwe czy Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera.

Promowanie nie jest zabronione przepisami prawa

- Trwająca akcja nie jest zatem wyjątkowa czy nietypowa dla MPK, a przypisywanie spółce działań politycznych jest chybione. Dotychczas, pomimo zamieszczania przez MPK tego rodzaju reklam, nie powstawały żadne spory - twierdzi Jacek Majchrowski.

- Mam świadomość sytuacji związane z obecnością w przestrzeni publicznej tematu dopuszczalności aborcji, niemniej jednak, jeżeli celem danej reklamy jest promocja ośrodków, które niezależnie od wyznawanych przez poszczególne osoby poglądów istnieją i w wielu przypadkach są niewątpliwie pomocne, a ich promowanie nie jest zabronione przepisami prawa, to nie ma podstaw do odmowy zamieszczania takich reklam na autobusach - przekonuje prezydent.

comments powered by Disqus