Przegubowe elektryczne autobusy będą kursować na kolejnej linii

fot. MPK

Od najbliższej soboty przegubowe elektryczne solarisy pojawią się na linii nr 503 (Nowy Bieżanów Południe – Górka Narodowa). Po kolejnych dostawach autobusy będą kierowane do obsługi tej trasy także w dzień powszedni.

Pojawienie się tych autobusów na linii nr 503 to efekt dostaw nowych autobusów Urbino 18 electric, których w sumie do połowy roku będzie w Krakowie 50. Na ich zakup MPK uzyskało ok. 110 mln zł dotacji ze środków Unii Europejskiej.

Pierwsze autobusy z tego kontraktu zaczęły kursować przed miesiącem na linii nr 179 (Osiedle Kurdwanów – Dworzec Główny Zachód). Jeden elektryk kursuje obecnie również na linii nr 173 (Nowy Bieżanów Południe – Azory). W tym roku te autobusy pojawią się jeszcze na linii nr 144 (Rżąka – Azory). Jak łatwo zauważyć, nowe „elektryki” będą kursować tylko na tych liniach, których trasa przebiega przez Aleje Trzech Wieszczów, a więc tam, gdzie zdarzają się największe przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza.

Kraków był pierwszym Polskim miastem, w którym na regularnej linii zaczęły kursować elektryczne autobusy. Od 17 kwietnia autobusy bezemisyjne będzie można spotkać już na ośmiu liniach.