Przejście przez Aleje do zmiany. Będą słupki i zwężenia

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Piesi korzystający z przejścia przez Aleje Trzech Wieszczów przy parku Krakowskim będą mogli bezpieczniej przechodzić na drugą stronę. Szykuje się tam podobna zmiana, jaką wcześniej wprowadzono na ul. Armii Krajowej.

Chodzi o przejście w rejonie ul. Kochanowskiego. – Piesi muszą tam przejść przez buspas i dwa pasy ruchu samochodowego. Później jest zieleniec i znów trzy pasy. Przejście w tym miejscu nie było komfortowe, każdy kto tamtędy przechodził, na pewno to odczuwał – stwierdza Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Sprawdziło się

Dlatego urzędnicy zdecydowali się na zastosowanie podobnego rozwiązania, jakie wprowadzono wcześniej na ul. Armii Krajowej. Szerokość pasów ruchu tuż przed przejściami zostanie zmniejszona do trzech metrów. Dodatkowo zamontowane zostaną też elastyczne słupki, które optycznie zwężają drogę i skłaniają kierowcę do zmniejszenia prędkości. Trudno już będzie nie zauważyć przejścia dla pieszych.

Wyniki badań prowadzonych przez Politechnikę Krakowską na ul. Armii Krajowej pokazują, że taki sposób oznakowania się sprawdza. Średnia prędkość pojazdów na przejściu dla pieszych spadła. Piesi za to znacznie krócej muszą teraz oczekiwać na możliwość przejścia na drugą stronę.

W najbliższym czasie

Prace już się rozpoczęły. Minionej nocy częściowo sfrezowane zostało dotychczasowe oznakowanie. Prawdopodobnie w nocy z środy na czwartek pojawi się nowe malowanie, a w następnej kolejności zamontowane zostaną słupki.

Urzędnicy zapowiadają, że podobnych zmian można się spodziewać także na innych ulicach.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Krowodrza
comments powered by Disqus