Przekroczony stan ostrzegawczy na Serafie

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

Po nocnych opadach deszczów zwierciadło wody na zbiorniku Serafa I w Bieżanowie utrzymuje się na 30 cm powyżej stanu ostrzegawczego. W korycie Serafy przekroczony jest stan ostrzegawczy – poziom rzeki to 138 cm. Sytuacja na pozostałych rzekach w Krakowie jest stabilna.

Wczoraj o godz. 15 w zbiorniku brakowało 1,3 m do stanu alarmowego i 2,8 m do korony wałów zbiornika. Ponieważ prognozy na wieczór i noc nie były jednoznaczne, Wody Polskie przygotowały pompy na wypadek konieczności wypompowywania wody na miejscu.

W godzinach popołudniowych sytuacja w zlewni Serafy zaczęła się stabilizować – obserwowano zmniejszający się dopływ wody do zbiornika. O godzinie 17.00 zwierciadło wody układało się tylko 10 cm powyżej stanu ostrzegawczego – informowało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Możliwe kolejne działania

– W trakcie wezbrania nie było zagrożenia całkowitego wypełnienia zbiornika Bieżanów, jednak w związku niekorzystnymi prognozami meteorologicznymi Wody Polskie nie wykluczają kolejnych działań przeciwpowodziowych na zbiorniku – czytamy na stronie internetowej Wód Polskich.

Służby apelują do mieszkańców Bieżanowa o pozostawianie swoich samochodów w bezpiecznym miejscu.

Synoptycy znów przestrzegają przed ulewami w naszym regionie. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje do godz. 8.00 w środę, 1 września.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim