Przy Błoniach powstanie sala koncertowa i parking dla 250 samochodów

To właśnie tu ma powstać nowoczesna sala koncertowa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W przyszłym tygodniu miasto ogłosi konkurs na koncepcję sali koncertowej w sąsiedztwie Błoń.

Pod koniec maja miasto poinformowało, że wycofuje się z budowy Centrum Muzyki na Grzegórzkach wspólnie z województwem i wraca do dawnego pomysłu Fundacji „Capella Cracoviensis”. Miasto nie wycofało się jedynie z utworzenia w rejonie ul. Skrzatów parku dla mieszkańców.

Były Grzegórzki, teraz Błonia

Nowe, „krakowskie” centrum muzyki ma powstać na działkach przy ul. Piastowskiej 20. To właśnie tutaj pierwotnie miała się mieścić siedziba wspomnianej fundacji.

Przy obiekcie powstanie parking dla 250 samochodów, a teren zielony zostanie zagospodarowany. Budynek przy Błoniach będzie siedzibą miejskich orkiestr – Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovia.

W przyszłym tygodniu Agencja Rozwoju Miasta Krakowa ogłosi konkurs na jego koncepcję. Wtedy też poznamy wszystkie koszty związane z inwestycją i skład sądu konkursowego. Nad samym konursem ma czuwać Stowarzyszenie Architektów Polskich.

– To konkurs na realizację sali koncertowej dla 1000 osób, małej sali dla 300 osób, sali prób i przestrzeni publicznej. Zależy nam na tym, aby pod względem akustycznym sala spełniała najwyższe światowe standardy. Zwycięzca z wolnej ręki uzyska zamówienie na realizację projektu budowlanego – mówi Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju.

Wstępny harmonogram wygląda następująco: do końca roku miasto chce rozstrzygnąć dwuetapowy konkurs, początkiem 2021 roku podpisać ze zwycięzcą umowę na wykonanie projektu budowlanego, a następnie ogłosić przetarg na realizację inwestycji. Według planów do nowego centrum muzyki wejdziemy w 2023 roku.

Przebudowa skrzyżowania

W ciągu ostatnich miesięcy miasto przejęło od Fundacji „Capella Cracoviensis” działki znajdujące się w Cichym Kąciku. To prawie 3 ha terenu. W kontekście budowy pojawia się również wątek przebudowy znajdującego się przy planowanej inwestycji skrzyżowania Piastowskiej i Mydlnickiej.

– Przebudujemy ten fragment. Chcemy, aby skrzyżowanie trochę inaczej prowadziło w stronę przyszłego centrum, planujemy również przebudowę Mydlnickiej – poinformował prezydent Majchrowski.

Biorący udział w konkursie będą musieli również uwzględnić przewidywaną realizację linii tramwajowej biegnącej ul. Piastowską w kierunku Azorów.

Miejsce dla festiwali

Dyrektor wydziału kultury urzędu miasta, Katarzyna Olesiak informuje, że obiekt będzie również służył organizacjom pozarządowym i innym twórcom. Ma on być również miejscem organizacji wydarzeń w ramach odbywających się w Krakowie festiwali takich jak Opera Rara, Muzyka w Starym Krakowie, Unsound, Festiwal Muzyki Polskiej czy Sacrum Profanum.

– Na scenie chcemy prezentować również opery, operetki czy musicale oraz działać również w przestrzeni przy budynku. Planujemy otwarcie przedszkola artystycznego. Zależy nam na tym, aby foyer było otwarte dla mieszkańców czy turystów również w ciągu dnia, dlatego na pewno powstanie w tym miejscu restauracja – wymienia Olesiak.

Co dalej z food truckami?

W sąsiedztwie działek znajduje się m.in. relikt dawnego szańca FS-4, wpisanego do rejestru zabytków. Działają tu również prywatne firmy (m.in. stacja benzynowa, warsztat samochodowy, karczma czy myjnia samochodowa) czy cieszący się popularnością wśród mieszkańców pełen food trucków tzw. „Bezogródek”.

Wiceprezydent Muzyk nie pozostawił wątpliwości: przedsiębiorstwa muszą opuścić teren. Część z nich już zaczęła wyprowadzkę, niektórzy zrobią to do 30 września 2020 roku.

– Do wszystkich użytkowników terenu wysłaliśmy pismo, które potwierdza wypowiedzenie umowy dzierżawy dotychczasowym najemcom. Ten teren powinien zostać zwolniony do 30 września. Zdajemy sobie sprawę, że niektórym podmiotom ze względu na poziom zaangażowania trudno będzie dostosować się do tego terminu. Dlatego chcemy podjąć z nimi współpracę i dać więcej czasu, aby wszystko odbyło się przy poszanowaniu ich działalności gospodarczej – poinformował Muzyk.

Prezydent Majchrowski przyznał, że na razie miasto planuje samodzielne finansowanie centrum muzyki. Jednak miasto prowadzi rozmowy o różnych wariantach, m.in. o partnerstwie publiczno-prywatnym. –  Ale to tylko jeden z wariantów – zapowiedział Majchrowski.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec
comments powered by Disqus