Püdelsi i Myslovitz zagrają w sercu starego Podgórza. Trwa Podgórska Jesień Kulturalna

fot. Mirosław Żyłka/mat. prasowe Centrum Kultury Podgórza

Przywitanie jesieni w towarzystwie muzycznych gwiazd. W niedzielę, 24 września, na Rynku Podgórskim zagrają ikony polskiego rocka – Püdelsi i Myslovitz. To jeszcze nie koniec atrakcji.

Muzyczno-filmowe wieczory, spotkania poetyckie, gra terenowa dla rodzin, dancing w dawnym stylu i koncert na Rynku Podgórskim. To wszystko czeka na mieszkańców miasta w ramach tegorocznej edycji Podgórskiej Jesieni Kulturalnej, organizowanej przez Centrum Kultury Podgórza i dzielnicę Podgórze.

– Jedni na jesień czekają – zachwycając się feerią barw, którą przynosi. Innym kojarzy się ona z ciągłą pluchą i szybko zapadającym zmierzchem, więc raczej za nią nie tęsknią. Wszystkim, bez wyjątku – by pełni pozytywnej energii wkroczyli w trzecią porę roku – proponujemy solidną dawkę kultury i  rozrywki w najlepszym wydaniu. Mam nadzieję, że program tegorocznej Podgórskiej Jesieni Kulturalnej przypadnie do gustu zarówno tym, którzy szukają kameralnych, niszowych wydarzeń, jak i fanom dużych, plenerowych koncertów – mówi Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Kulturalna jesień w Podgórzu

Tegoroczną edycję wydarzenia zainaugurował koncert operetkowy „Zakochaj się w jesieni”. W środę, 20 września, publiczność mogła posłuchać jednej z najwybitniejszych polskich solistek operowych Bożeny Zawiślak-Dolny oraz znanego polskiego tenora Witolda Wrony. Artyści wykonali przeboje z okresu międzywojennego oraz słynne melodie z operetek i musicali m.in. z „Księżniczki czardasza” Imre Kálmána, „Wesołej wdówki” Franza Lehára, czy „Skrzypka na dachu” Jerry’ego Bocka.

Drugi dzień Podgórskiej Jesieni Kulturalnej upłynie pod znakiem ciekawych spotkań z Podgórzem w tle. O godz. 16.00 zaplanowano podwieczorek pod hasłem „Opowieść o naszych sąsiadkach”, podczas którego przywołane zostaną najciekawsze wspomnienia z podgórzankami w roli głównej. Następnie (o godz. 18.00) będzie można spotkać się z podgórskimi twórczyniami i twórcami – poetkami Martą Mazurkiewicz-Stefańczyk i Magdaleną Węgrzynowicz-Plichtą oraz gitarzystą Markiem Jaczyńskim. Obydwa wydarzenia odbędą się w siedzibie CKP przy ul. Sokolskiej 13.

W piątek organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież do udziału w grze terenowej pod hasłem „Podgórze obiecane”. Start godz. 10.00 sprzed budynku CKP. Z kolei po południu w sali widowiskowej przy ul. Sokolskiej 13 odbędzie się filmowo-muzyczny wieczór z kulturą romską „Jak własne serce kocham ogień”.

Amatorski spektakl z dreszczykiem zatytułowany „Morderstwo w Podgórzu? To takie łatwe!”, wydarzenie plenerowe na Rynku Podgórskim „Dziś jest POJUTRZE. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce” oraz „Dancing w danym stylu”, czyli muzyczno-taneczna zabawa z DJ-em w rytmie piosenek z lat 50. i 60. XX to z kolei propozycje na sobotę.

Ikony polskiego rocka w sercu Podgórza

Jak co roku, finał Podgórskiej Jesieni Kulturalnej odbędzie się na Rynku Podgórskim. Najpierw (godz. 15.00) na plenerowej scenie zaprezentuje się Big Band Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. B. Rutkowskiego. Potem wystąpi trio Elokwencja, wykonując najsłynniejsze standardy jazzowe, znane przeboje Luisa Armstronga, Amy Winehouse oraz klasyki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów.

Kwadrans po godz. 17.00 estradą zawładną niepokorni rockmani rodem z Podgórza, znani z unikatowego brzemienia i społecznie zaangażowanych tekstów, czyli Püdelsi. Zabrzmią najciekawsze przeboje grupy m.in. „Uważaj na niego”, „Kocham Się”, „Samba Mamba”, czy „Rege – Kocia muzyka” oraz utwory z najnowszej płyty zespołu „Ciemna Strona".

Muzyczne przywitanie jesieni na Rynku Podgórskim zakończy koncert Myslovitz – jednego z najważniejszych rockowych zespołów na polskiej scenie muzycznej. Podczas wydarzenia będzie można usłyszeć nie tylko ponadczasowe przeboje grupy takie jak „Długość dźwięku samotności”, „Dla ciebie”, „Scenariusz dla moich sąsiadów”, „Peggy Brown” czy „Z twarzą Marilyn Monroe”, ale również kawałki z najnowszego albumu „Wszystkie narkotyki świata”.

– W tym roku powitanie jesieni na Rynku Podgórskim będzie wyjątkowe, bo nasze zaproszenie przyjęły ikony polskiej sceny muzycznej: zespól Myslovitz oraz wywodzący się właśnie z Podgórza, o czym nie wszyscy wiedzą lub pamiętają, zespół Püdelsi. Liczę, że 24 września wspólnie z mieszkańcami Podgórza i gośćmi będziemy się świetnie bawić przy dźwiękach niezapomnianych hitów – podkreśla Szymon Toboła, przewodniczący dzielnicy Podgórze.

Wstęp na koncerty plenerowe jest wolny. Z kolei na wydarzenia organizowane w siedzibie CKP przy ul. Sokolskiej 13 obowiązują bezpłatne wejściówki.