Ranking przyjaznych miast. Kraków na równi z Gliwicami i Poznaniem

Duże miasta przyjazne przede wszystkim dla osób młodych – wynika z nowego rankingu przyjaznych miast. Kraków znalazł się w pierwszej piątce zestawienia, uzyskując ten sam wynik co Poznań i Gliwice.

Ranking przyjaznych miast opublikował portal LokalnaPolityka.pl na bazie biorąc pod uwagę 7 kwestii, które wpływają na jakość życia mieszkańców. Wszystko to na bazie rankingów i raportów dotyczących m.in. rozwoju życia zawodowego, życia dla seniorów czy poruszania się po mieście transportem publicznym, opartych na badaniach w 19 miastach przeprowadzonych w 2023 oraz w 2024 roku.

– W każdym raporcie, oprócz rankingu opartego na procentowych odpowiedziach mieszkańców miast, zostało uwzględnione zestawienie oparte na systemie punktowym. Każdemu miastu zostały przyznane punkty, od 1 do 5, a przydzieliliśmy je na podstawie odpowiedzi jego mieszkańców. Aby sprawdzić, która miejscowość jest najlepszym miejscem do życia, obliczyliśmy średnią dla każdej z nich i dzięki temu wiemy, które miasto jest najbardziej przyjazne dla swoim mieszkańców – tłumaczą twórcy zestawienia.

Jakie miasto okazało się najbardziej przyjazne? Na miejscu pierwszym uplasowała się Warszawa, która zdobyła jedne z najlepszych rezultatów w czterech z siedmiu badanych aspektów. Średnia punktów wyniosła dla niej 4,0.

Tuż za stolicą, na miejscu drugim, uplasował się Wrocław, z wynikiem 3,9 punktów. Pierwszą piątkę zamykają z kolei trzy miasta: Gliwice, Poznań i Kraków, a dla każdego z nich średnia uzyskanych punktów wyniosła 3,7.

Duże miasta dla młodych

Jak wypadł Kraków w poszczególnych kategoriach? Pod kątem najlepszych miast dla rozwoju zawodowego stolica Małopolski uplasowała się na miejscu trzecim, ten aspekt życia pozytywnie oceniło bowiem 74,73 proc. badanych mieszkańców (pierwsze miejsce znów zajęła Warszawa). Na miejscu trzecim Kraków znalazł się też w kategorii miast przyjaznych dla młodych osób (64,86 proc. badanych mieszkańców przyznało, że młodym osobom żyje się tu wygodnie).

W innych kategoriach, takich jak to, czy miasto jest przyjazne przedsiębiorcom czy seniorom, Kraków uplasował się poza pierwszą piątką.

– Ranking Przyjaznych Miast stworzyliśmy, aby móc ocenić to, w których miastach żyje się mieszkańcom najlepiej. W ok. dwudziestu z nich zadaliśmy pytania dotyczące 7 aspektów mających wpływ na zadowolenia z miejsca zamieszkania. Zostały dobrane w taki sposób, aby móc poznać dobre oraz te gorsze strony życia w danej miejscowości. Dzięki temu wiemy, że większe miasta, takie jak Warszawa czy Kraków są lepszym miejscem na start życia, ponieważ zdobyły wysokie noty w trzech kategoriach: rozwój życia zawodowego, życie dla młodych oraz założenie rodziny. Jednak pod względem możliwości stworzonych dla seniorów, zostały już ocenione dużo gorzej. W przypadku tego aspektu życia w miastach, zdecydowanie lepiej zostały ocenione mniejsze miasta, takie jak Ostrów Wielkopolski, czy Nowy Sącz. Mniejsze miejscowości zostały również docenione, patrząc na możliwości, które stworzyły władze miast do poruszania się rowerem, czy korzystania z transportu publicznego – komentuje wyniki Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.