Raport o stanie miasta. Więcej wydatków na kulturę i ochronę dziedzictwa

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Większe zainteresowanie ofertą teatrów i bibliotek, nowe technologie ułatwiające dostęp do kultury, prestiżowe nagrody, sukces „Krakowskich Nocy” i wzrost wydatków. Urzędnicy opublikowali raport o stanie gminy w 2021 roku.

Z danych przedstawionych w sprawozdaniu wynika, iż w zeszłym roku w Krakowie działało 47 publicznych instytucji kultury. Wraz z filiami, oddziałami, scenami i punktami tworzyły one gęstą sieć 169 placówek zlokalizowanych w różnych dzielnicach miasta. Działalność rozpoczęła nowa miejsko-ministerialna instytucja Muzeum KL-PLASZOW.

Na kulturę oraz ochronę dziedzictwa miasto przeznaczyło łącznie ponad 356 mln zł. To więcej niż w poprzednich latach.

Biblioteki i teatry górą

Jak wskazują dane z raportu, statystyczny mieszkaniec skorzystał z oferty miejskich instytucji kultury 4 razy w ciągu całego roku. Łącznie sprzedano ponad 850 tys. biletów na kwotę ok. 22 mln zł. W porównaniu do 2020 roku, większym zainteresowaniem cieszyły się biblioteki oraz teatry miejskie. W przypadku Biblioteki Kraków odnotowano 924 152 odwiedzin.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także spacery literackie oraz spotkania Szkoły Czytania, które realizowano w ramach Programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Z sukcesem przeprowadzono również akcję CZYTAJ.PL. Dzięki niej wypożyczono 75 tys. tytułów. W 2021 roku odbyło się 7 festiwali literackich, takich jak Festiwal Conrada czy Festiwal Komiksu, które zgromadziły niemal 107 tys. odbiorców.

Nowe technologie, projekty i nagrody

W drugiej połowie 2020 roku powstał zainicjowany przez miasto portal PLAY KRAKÓW oparty na technologii VOD i Live Stream, gdzie zamieszczane są materiały związane z wydarzeniami kulturalnymi i produkcje różnych instytucji.

„A study on the impact of social robots on children's social relationships” to kolejny innowacyjny projekt realizowany przez MOCAK we współpracy z Wydziałem Filozofii. Ma on na celu włączenie robotów społecznych w działania edukacyjne odbywające się w Muzeum.

Z kolei Teatr Ludowy od 2021 roku przygotowuje spektakl w ramach projektu PLAY ON!. Chodzi o wdrażanie mechanizmów gier wideo do narracji teatralnej.

W 2021 roku Miasto Kraków oraz miejskie instytucje kultury były wielokrotnie nagradzane prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami.

– Krakowska platforma VOD PLAY KRAKÓW otrzymała wyróżnienie Best Stream Awards, spektakl Teatru Ludowego „Wujaszek Wania” w reż. M. Bogajewskiej został nagrodzony m.in.: Grand Prix XIV edycji Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia, doceniono wiele produkcji Teatru Łaźnia Nowa – czytamy w raporcie o stanie gminy.

Inwestycje w infrastrukturę kultury

Jeśli chodzi o zadania inwestycyjne, w zeszłym roku zrealizowano 43 z 46 planowanych projektów. Wśród najważniejszych znalazła się modernizacja budynku Teatru Ludowego, rozbudowa dawnego Kina Wrzos, czyli nowej siedziby Teatru KTO oraz modernizacja ICE Kraków.

Na prace konserwatorskie czy restauratorskie przy zabytkach udzielono 37 dotacji na łączną kwotę 4,5 mln złotych. Wsparcie finansowe miasta pozwoliło na przeprowadzenie prac m.in. przy kościele Paulinów na Skałce, bazylice oo. Franciszkanów, Opactwie Tynieckim, zabudowaniach Sióstr Klarysek przy ul. Grodzkiej, Forcie 51 czy fasadach wielu kamienic.

Łączne wydatki budżetu miasta w 2021 r. na kulturę i ochronę dziedzictwa wyniosły 4,78 % wydatków ogółem.

News will be here