Regulamin dla Zakrzówka. Są pomysły na złagodzenie zapisów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Czy na Zakrzówku będzie można grillować? Pływać pontonem? Wpuścić do wody psa? Wszystko powinno się okazać już za dwa tygodnie.

Podczas środowej sesji rada miasta po raz pierwszy zajęła się tematem regulaminu dla powstającego parku Zakrzówek. Jak informowaliśmy w minionym tygodniu, przygotowanie takiego regulaminu jest standardową procedurą w każdym parku, w tym przypadku jednak zapisy – oprócz tych oczywistych, dotyczących np. zaśmiecania terenu – obejmują szeroko rozumiane kwestie bezpieczeństwa. Chodzi zarówno o korzystanie z samego akwenu, jak i o wspinanie się po skałach, wychodzenie poza barierki itp. Planowane zapisy opisujemy szczegółowo tutaj:

Na razie bez dyskusji

W środę odbyło się pierwsze czytanie projektu. Tym razem dyskusji jeszcze nie było, ale można się spodziewać, że podczas kolejnej sesji już będzie, ponieważ pojawiają się pomysły na modyfikację tekstu zaproponowanego przez Zarząd Zieleni Miejskiej.

Jak dotąd, swoje poprawki złożył radny Michał Drewnicki z klubu PiS. Proponuje m.in., by albo zupełnie zrezygnować z zakazu grillowania, albo przynajmniej wskazać przeznaczone do tego miejsca. Chce też doprecyzowania zakazu „używania sprzętu pływającego bez zgody Zarządcy Parku”, by można było pływać na indywidualnym sprzęcie takim jak pontony, kajaki, dmuchane koła, materace itp. Ostatnia poprawka to obniżenie wieku, poniżej którego nie można wchodzić na teren parku bez opieki dorosłych: ZZM proponuje, by opiekuna musiały mieć dzieci do 15 roku życia, radny chce obniżyć ten pułap do wieku 13 lat.

Co jeszcze?

Prawdopodobnie nie są to jedyne poprawki, jakie zostaną zgłoszone do projektu. W internecie toczą się m.in. dyskusje o tym, by wyznaczyć miejsce, w którym dopuszczona byłaby kąpiel psów. Taką propozycję zgłosił jeden z mieszkańców.

– Tak duży obszar jak Park Zakrzówek z pewnością powinien przewidywać miejsce, w którym wejście psa do wody będzie możliwe. Każdy opiekun psa dobrze wie, że niezwykle trudno jest znaleźć miejsca, w których w okresie upałów możliwe byłoby schłodzenie psa w zbiorniku wodnym – pisze Dariusz Kadulski w tekście przesłanym do redakcji. Z kolei radny dzielnicy VIII Dębniki Paweł Bystrowski proponuje, by taka niewielka strefa została wyznaczona przy dużym zbiorniku, przy równoczesnym ograniczeniu dostępu do tej strefy dla nurków.

Trudno na razie ocenić, które zmiany ostatecznie zostaną oficjalnie złożone i znajdą akceptację wśród radnych, a które skończą się na etapie propozycji. Radni mają czas na zgłaszanie poprawek do 15 czerwca, a na kolejnej sesji, za dwa tygodnie, podejmą ostateczne decyzje.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki