Drewniane szkatułki z motywem Krakowa, zdobione świece, a nawet budki lęgowe dla ptaków. Te i wiele innych przedmiotów, wykonanych własnoręcznie przez osoby doświadczające bezdomności, będzie można nabyć w sobotę (12 kwietnia) na kiermaszu.
Od 7 do 20 kwietnia przed sklepem Ikea można też oglądać przygotowaną przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio wystawę, opowiadającą prawdziwe historie osób, których na co dzień wolimy nie dostrzegać.
14 kwietnia w Polsce będziemy obchodzić Dzień Ludzi Bezdomnych, nieformalne święto zainicjowane 30 lat temu przez twórców Monaru, aby zwrócić uwagę na potrzeby osób pozostających bez dachu nad głową. Niestety mimo upływu lat problem nie zniknął. Przeprowadzone w 2024 roku „Badanie liczby osób bezdomnych” pokazało, że w samej Małopolsce bezdomności doświadczają co najmniej 2 093 osoby, z czego zdecydowana większość przebywa w Krakowie. Wyniki badania nie oddają w pełni skali problemu. A już na pewni nie mówią o tym, że osoby w kryzysie bezdomności, jak każdy z nas, mają swoje rodziny, pasje i marzenia.
W Krakowie są miejsca, gdzie osoby zagrożone wykluczeniem społecznym mogą rozwijać swoje umiejętności i odzyskiwać wiarę w siebie. Jednym z nich jest Centrum Integracji Społecznej w Dziele Pomocy św. Ojca Pio, gdzie 10 osób w kryzysie bezdomności reintegruje się zawodowo pod okiem trenera zatrudnienia wspieranego. To właśnie na odbywających się tu zajęciach powstały niezwykłe rękodzieła, które 12 kwietnia będzie można nabyć na kiermaszu w Ikea Kraków.
Kiermasz rękoDzieła w IKEA Kraków
Drewniane szkatułki, świece zdobione techniką decoupage, materiałowe torby i kuchenne fartuchy wykonane z resztek tkanin IKEA, makramowe ozdoby na stół, podkładki pod kubki, zakładki do książek, magnesy, a nawet budki lęgowe dla ptaków i hotele dla owadów. To wszystko to nie są zwykłe przedmioty. To godziny nauki, przełamywania barier, zdobywania nowych umiejętności i wiary we własne możliwości. Rękodzieła będzie można nabyć w sobotę (12 kwietnia) od 11:00 do 17:00 (lub do wyczerpania produktów) na „Kiermaszu rękoDzieła” obok pokoju zabaw Czarodziejski Las Smaland w Ikea Kraków. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na działania zawiązane z reintegracją zawodową i społeczną odbywającą w ramach Dzieła oraz wspólne wyjście kulturalne uczestników warsztatów. Jednak to nie pieniądze są najważniejsze. Jak przekonują organizatorzy, każdy zakup to wiadomość: „Widzę Cię. Wierzę w Ciebie. Jesteś ważna/y.”
Wystawa „Czy zza bezdomności widać, że…”
W dniach 7–20 kwietnia przed głównym wejściem do Ikea Kraków można też oglądać przygotowaną przez Dzieło wystawę „Czy zza bezdomności widać, że…”. Składa się ona z pięciu prawdziwych świadectw osób w kryzysie bezdomności i dedykowanych im ilustracji, stworzonych przez graficzkę Aleksandrę Nowicką-Wszołek. Robert, Marcin, Izabela, Teresa i Piotr – to imiona osób korzystających ze wsparcia Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Każdą z nich coś wyróżnia: pan Robert uwielbia czytać książki, pan Marcin pasjonuje się muzyką, a pani Iza, która niegdyś była nauczycielką, uwielbia pracę z dziećmi.