Rekordowe pieniądze na remonty dróg. W tym roku 60 odcinków ulic

Remont ul. Prądnickiej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W tym roku uda się wyremontować 60 odcinków ulic w systemie nakładkowym za kwotę ponad 90 mln złotych – informuje Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

Metoda ma zastosowanie na tych ulicach, gdzie nie ma potrzeby ingerencji w głębsze warstwy drogi – jej podbudowę czy konstrukcję. W przypadku zniszczonej nawierzchni zamiast uzupełniać pojedyncze jej ubytki, po prostu wymienia się całą wierzchnią warstwę. Taka metoda jest trwalsza niż punktowa wymiana oraz zdecydowanie mniej kosztowna niż np. przebudowa. Położenie nakładki sprawia, że ulica wygląda jak nowa.

W tym roku Zarząd Dróg Miasta Krakowa na remonty 60 odcinków ulic ma zamiar przeznaczyć blisko 90 mln złotych. To rekordowa kwota, bo we wcześniejszych latach średnio rokrocznie przeznaczano ok. 24 mln złotych, co pozwalało wyremontować ok. 30 mniejszych lub większych odcinków dróg.

Tegoroczny rekordowy budżet to efekt organizowania przez Kraków III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Jak mówił pod koniec stycznia zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig, otrzymane rządowe dofinasowanie na zadania komunikacyjne pozwoli na „skokową poprawę jakości jak największej liczby ulic”. Zapewniał wówczas, że prace naprawcze będą prowadzone w każdej dzielnicy.

I tak się stało. Prace nad realizacją „pakietu nakładkowego” trwają już od wiosennych miesięcy. Wszystko po to, aby z robotami drogowymi zdążyć przed okresem zimowym, kiedy temperatury będą poniżej zera. – Chcielibyśmy, aby większość remontów została realizowana w okresie wakacyjnym, w czasie weekendów lub pod osłoną nocy, jednak z uwagi na ich dużą liczbę będą rozciągnięte w czasie – wyjaśnia Magdalena Piotrowska, Kierownik Działu Utrzymania Dróg w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa.

Część prac już się zakończyła. Kierowcy mogą korzystać już z odnowionej al. Daszyńskiego, której remont odcinka od ul. Masarskiej do Grzegórzeckiej kosztował blisko 2,6 mln złotych. W połowie czerwca powinny zakończyć się prace na ulicy Prądnickiej – to zadanie pochłonie aż 5 mln złotych.

W tym roku nowy asfalt pojawi się m.in. na ul. Kamieńskiego (od ronda Matecznego do Puszkarskiej, dodatkowo dwie łącznice z ul. Tischnera), ul. Półłanki (od Nad Drwiną do Agatowej), ul. Zakopiańskiej (od Zawiłej do Kąpielowej i od pętli Borek do Zawiłej), al. Pokoju (na dwóch odcinkach pomiędzy Stanisława Lema a rondem 308 Dywizjonu), ul. Kocmyrzowskiej (od ronda Kocmyrzowskiego do Bulwarowej), al. Słowackiego, al. Mickiewicza, al. Krasińskiego (wybrane odcinki po stronie nr. parzystych), ul. Armii Krajowej (od Przybyszewskiego do wiaduktu kolejowego), ul. Kuryłowicza, ul. Kobierzyńskiej (odcinki od ul. Kapelanka do ul. Zalesie), Jugowickiej oraz Herberta.

W przyszłym roku Zarząd Dróg Miasta Krakowa chce przeznaczyć 20 mln złotych, aby móc wyremontować m.in. ul. Babińskiego (od Bunscha do Kobierzyńskiej), ul. Zamoyskiego, ul. Glinik (od Wadowskiej do Spławy), ul. Klemensa Janickiego (od Ugorek do Niedużej), ul. Piasta Kołodzieja (od pętli MPK do ul. Powstańców), ul. Teligi (od Wielickiej do Jerzmanowskiego).

INFOLINIA

Pod numerem tel. 12 616 72 55 w poniższych terminach będzie można dowiedzieć się jakie ulice zostaną zmodernizowane (w ramach zadania pn. Program modernizacji dróg i chodników):

wtorek, 24 maja - w godz. 10:00-12:00,
środa, 25 maja - w godz. 13:00-15:00,
czwartek, 26 maja - w godz. 8:00-10:00.